Najlepsze Domy
Ciepła brama garażowa – jaką wybrać?

Ciepła brama garażowa – jaką wybrać?

Czym kierować się przy wyborze energooszczędnej bramy garażowej? Jakie są najnowsze modele bram, które zatrzymają ciepło? Co jeszcze wpływa na energooszczędność bramy i jakie typy bram są najbardziej energooszczędne?

W przypadku domu energooszczędnego zaleca się, aby garaż był jedynie obiektem dobudowanym do zasadniczej konstrukcji domu, dzięki czemu straty energii i koszty eksploatacji będą zminimalizowane. Kiedy natomiast jest on częścią bryły domu lub graniczy z ogrzewanymi pomieszczeniami, można podnieść jego energooszczędność przy pomocy odpowiedniej bramy garażowej. Właściwie dobrana i osadzona powinna znacznie zmniejszyć straty energii. 

Przy zakupie bramy garażowej warto kierować się współczynnikiem przenikania ciepła U. Im niższy współczynnik, tym cieplejsza brama. Upewnijmy się jednak, czy wartość ta dotyczy całej bramy, czy tylko skrzydła.

Współczynnik przenikania ciepła U

Wartość ta (wyrażana w jednostce [W/(m²K)]) określa ilość ciepła przenikającego w ciągu sekundy przez 1 m² powierzchni przegrody (np. bramy), przy różnicy temperatur powietrza po obu stronach przegrody wynoszącej 1°C. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji. O doskonałej izolacyjności bramy świadczy współczynnik przenikania ciepła wynoszący ok. 1 W/m²K i niższy.

Segment energooszczędny

Spośród typów bram (segmentowa, uchylna, rozwierana, rolowana) to bramy segmentowe są jednymi z „najcieplejszych”, ponieważ ich budowa z góry warunkuje pewien stopień termoizolacyjności. Połączone ze sobą stalowe segmenty wypełnione są pianką poliuretanową lub styropianem, co znacznie ogranicza starty energii. Dlatego ten rodzaj bramy szczególnie polecany jest do domów energooszczędnych. Jednak i w przypadku bramy segmentowej nie uniknie się strat ciepła – ucieka ono głównie poprzez złączenia segmentów. Dlatego producenci robią wszystko, żeby uszczelnić te miejsca, np. za pomocą uszczelek międzysekcyjnych, zamontowanych wewnątrz panelu między poszczególnymi segmentami. 

 • majki,

  ciekawe wskazówki, nie wiedziałem że aż tyle rzeczy się kryje za wyborem bramy do garażu haha! mi kumpel przesłał ostatnio ich bramy www.ekoplast-krakow.pl/produkty/bramy i widze ze spełniają warunki wypisane w tym artykule to chyba sie zdecyduje na nich :D
 • witek,

  Kupiłem ostatnio bramę przemysłową z Doorbau. Segmentowa oczywiście, bo do garażu, do mojego zakładu.
 • adam,

  A może takie bramy garażowe z wibram.com.pl?
 • Bocianek,

  Ja też mam bramę verdoor i jakość naprawdę na wysokim poziomie. Ceny spoko, nie najniższe ale atrakycjne w stosunku do jakośći :)
 • Andrzej,

  moja brama garażowa jest od verdoor bo zależało mi na dobrej marce i sprawdzonej jakości akurat i do tej pory świetnie się sprawdza
 • Matirek,

  Ja zawsze mieszkałem w bloku, w końcu wybudowałem dom i nadszedł czas oglądać bramy garażowe. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że rodzajów bram jest milion pińcet :D Z pomocą przyszła Castorama www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/bramy-garazowe.html Ale nie patrzyłem na nie pod względem zatrzymania ciepła...
https://agroxy.com

https://optiontradingstrategies.net

pillsbank.net