Najlepsze Domy
Betonowa elewacja. Sprawdź, jak można ją wykonać

Betonowa elewacja. Sprawdź, jak można ją wykonać

Płyty betonowe i włókno-cementowe, w formie elewacji wentylowanej, są coraz częściej wykorzystywane przez architektów. Dzięki ich zastosowaniu zyskujemy niezwykle nowoczesną i estetyczną fasadę.

Płyty betonowe i włókno-cementowe, w formie elewacji wentylowanej, są coraz częściej wykorzystywane przez architektów. Dzięki ich zastosowaniu zyskujemy niezwykle nowoczesną i estetyczną fasadę. 

Montaż betonowych płyt elewacyjnych w zasadzie w niczym nie różni się od montowania innych elementów w technologii tzw. suchego montażu. Poszczególne fragmenty mocowane są do elewacji bezpośrednio za pomocą kotew, bądź za pośrednictwem rusztu.

Kotwy z kolei mogą być mocowane w spoinach pionowych bądź poziomych elewacji. Mogą również być stosowane kotwy przewiercane (mocowane w płaszczyźnie elementu) lub łyżeczkowe. W każdej z tych sytuacji jednak poszczególna płyta zawieszona jest niezależnie, w odległości minimalnej wynoszącej 2 cm od płaszczyzny ściany (powstaje w ten sposób szczelina powietrzna, znacząco poprawiająca parametry fizyczne przegrody, a także zapobiegająca powstawaniu na elewacji wszelkiego rodzaju wykwitów).

Jest jednak jedna zasadnicza różnica między tradycyjnie stosowanymi w tej technologii okładzinami ściennymi a płytami betonowymi. Chodzi o ich kształt. Elementy kamienne lub ceramiczne najczęściej są płaskimi płytami o kształcie prostokąta.

Płyty betonowe – większe możliwości

Tymczasem płyty betonowe nie tylko nie muszą być prostokątne, nie muszą również być płaskie. Kwestia kształtu w dwóch wymiarach ma znaczenie głównie dla architektury budynku – można dzięki temu kształtować niemal dowolne podziały elewacji (pewnym ograniczeniem są tylko maksymalne wielkości płyt możliwe do uzyskania przez producenta).

Ma również znaczenie jeśli chodzi o nazewnictwo spoin (co było już sygnalizowane na początku tego tekstu). O ile w wypadku prostokątnych płyt kamiennych czy ceramicznych określenie „spoina pionowa” i „spoina pozioma” jest oczywiste – o tyle w wypadku dowolnych kształtów płyt betonowych staje się to określeniem nieco umownym, co łatwo zaobserwować na załączonych rysunkach.

Kwestia trójwymiarowości jednak ma oprócz walorów estetycznych całkiem duże znaczenie technologiczne. Chodzi chociażby o tzw. glify okienne – elementy, które w wypadku elewacji kamiennych musiały być pracochłonnie (a więc również czaso- i kosztochłonnie) wklejane, podczas gdy w wypadku płyt betonowych mogą być wykonane w trakcie procesu prefabrykacji.

Dodać należy, że w wypadku płyt betonowych glify te nie muszą być proste ani ustawione pod kątem prostym do elewacji. To samo dotyczy również narożników (szczególnie wypukłych, które stanowiły swojego rodzaju piętę achillesową innych materiałów). Wszystko w tym wypadku jest kwestią odpowiednio precyzyjnie wykonanego projektu. W ten sam sposób rozwiązane mogą zostać wszystkie inne elementy, od wnęk instalacyjnych począwszy, na gzymsach czy nawet niewielkich zadaszeniach skończywszy.

Ciekawe są również możliwości oferowane przez płyty betonowe jeśli chodzi o fakturę powierzchni. W wypadku płyt kamiennych było to jedynie kilka rodzajów obróbki, w wyniku których uzyskana mogła być płyta gładka, groszkowana, płomieniowana lub o fakturze przełomu.

Beton oczywiście także na to pozwala - ale oprócz wymienionych form wykończenia dochodzą możliwości ograniczone jedynie wyobraźnią projektanta - w tym wszelkie aktualnie modne układy geometryczne i niegeometryczne.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
cleansale.kiev.ua

https://monaliza.kiev.ua

potenzmittel auf rechnung