Najlepsze Domy
5 znaków, po których poznasz prawdziwy inteligentny dom

5 znaków, po których poznasz prawdziwy inteligentny dom

Wartość rynku inteligentnego budownictwa rośnie z roku na rok, a tego typu rozwiązania upowszechniają się w naszym kraju. Co dziś oznacza termin „smart home”? Czy możemy spodziewać się, że koncepcja ta będzie wdrażana na masową skalę?

W zależności od dostawcy badań i obranego horyzontu czasowego, wartość światowego rynku rozwiązań klasy „smart home” ma w najbliższej przyszłości sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu miliardów dolarów rocznie.

W raporcie Markets and Markets „Inteligentne domy i technologie ułatwiające życie” mówi się o 121 miliardach do 2022 roku przy stopie wzrostu na poziomie 14%. Zion Research and Consultants przewiduje, że wartość globalnego rynku inteligentnych budynków wzrośnie z 7 miliardów dolarów w 2014 roku do 36 mld dolarów w 2020 r.

Z kolei ABI Research w publikacji sprzed 3 lat szacowało, że w ciągu pół dekady kwoty wydawane w skali całego świata na automatykę budynkową osiągną poziom 43 mld USD.

Choć rozbieżności w obliczeniach są dość duże, trend wydaje się oczywisty – idea domów inteligentnych staje się coraz bardziej powszechna i z biegiem czasu znajduje odzwierciedlenie w coraz większej liczbie obiektów, wpływając na liczne aspekty naszego życia. Jak koncepcja ta ewoluowała przez lata i czym jest dziś „smart home”?

Krótka historia inteligencji budynków

Automatyzacja funkcjonowania urządzeń domowych to stosunkowo młoda dziedzina. Choć już w 1939 roku na łamach pisma „Popular Mechanics Magazine” opublikowano artykuł „Elektryczny dom jutra”, którego drzwi otwierały się samoczynnie, gości witał interkom, a światło dostosowywało się do potrzeb mieszkańców - dopiero w latach sześćdziesiątych XX w. technologia pozwoliła na stworzenie centralnych układów kontroli.

Z czasem przekształciły się one w systemy zarządzania i narzędzia automatyzacyjne. W 1987 r. stworzono European Home System (EHS), dzięki któremu sprzęty mogły komunikować się za pośrednictwem sieci elektrycznej. Ostatecznie w 2002 r. wszedł on wraz z rozwiązaniami klas EIB, BATIBus i Club w skład standardu KNX, będącego dziś dominującą metodą łączenia ze sobą urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, zacieniających i oświetleniowych.

Do  zajmującej się jego rozwojem organizacji należy dziś przeszło 300 firm szeroko pojętego sektora elektroniki budowlanej, w tym na przykład: Siemens, Steinel i Trilux.

W 2015 roku liczba wykorzystujących system KNX budynków przekroczyła w Europie milion. Na rynku dostępnych jest dziś ponad 7 000 produktów dla obiektów inteligentnych, oferowanych przez około 400 firm. Możliwości technologiczne są niemal niczym nieograniczone – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia Trilux Polska. – Wzrost dostępności sterowników i kompatybilnych z nimi urządzeń pozwala sądzić, że wkrótce będą one nie tylko montowane w nowo powstających budynkach komercyjnych, ale posłużą także do transformacji istniejących domów w inteligentne obiekty – dodaje ekspert.

Po czym dziś poznać inteligentny dom?

Inteligentne budownictwo nie dla wszystkich oznacza to samo – stąd zapewne wynikają duże rozbieżności w zakresie przewidywań na temat wzrostu wartości rynku tego typu produktów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
Данабол

цена муки