Najlepsze Domy
Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Dom dla wielu z nas jest zwieńczeniem długoletnich marzeń o swoim własnym miejscu do życia. Aby w pełni móc cieszyć się wybudowanym lokum, musi ono powstać w oparciu o jak najlepszy projekt. Najlepszy, to znaczy taki, który uwzględniając właściwości działki, będzie jednocześnie odpowiadał potrzebom domowników.

Dom dla wielu z nas jest zwieńczeniem długoletnich marzeń o swoim własnym miejscu do życia. Aby w pełni móc cieszyć się wybudowanym lokum, musi ono powstać w oparciu o jak najlepszy projekt. Najlepszy, to znaczy taki, który uwzględniając właściwości działki, będzie jednocześnie odpowiadał potrzebom domowników.

Wybór projektu, indywidualnego lub z katalogu musi być poprzedzony wyborem działki. To do jej lokalizacji, wielkości i otoczenia powinniśmy dobrać projekt.

Jak wybrać działkę?

Zakup działki to pierwszy krok do własnego domu. Już na etapie wyboru jej lokalizacji inwestor podejmuje pierwszą decyzję – czy będzie mieszkać przestrzennie na wsi z dala od zgiełku, czy na mniejszej, droższej działce w mieście, w wygodnej odległości od miejsca pracy, szkół, rozrywek. Kosztowny atut działki to jej uzbrojenie w media.

Działka z doprowadzonym gazem, wodociągiem, kanalizacją, liniami elektrycznymi i telefonicznym będzie droższa w momencie zakupu, ale dzięki temu koszty budowy domu będą niższe. Ważne, by zwrócić uwagę na gabaryty parceli budowlanej. Działka węższa niż 12 m będzie bardzo kłopotliwa do zabudowy wolno stojącej (powierzchnię minimalnej działki szacuje się na około 450 m2). Jednak działka zbyt mała na dom wolno stojący, może być wystarczająco duża do zabudowy bliźniaczej.

Przed zakupem działki warto sprawdzić jej usytuowanie względem stron świata. Optymalnie położona działka ma wjazd od północy. Pozwala to na ulokowanie części dziennej domu od strony południowej z wyjściem na nasłoneczniony ogród z tyłu działki. Działka z wjazdem od południa może być tańsza, ale będzie wymagała usytuowania części dziennej domu od strony ulicy. Tym samym ograniczy nieco wybór projektów.

Zdarza się, że warunki zabudowy działki wyznaczają maksymalną powierzchnię jej zabudowy obiektami kubaturowymi. Nawet, jeżeli tego nie precyzują, warto wybrać korzystną proporcję powierzchni zabudowanej do powierzchni ogrodu. Powierzchnia zabudowy domu nie powinna przekroczyć 30-40% powierzchni działki.

Projekt z katalogu

Jedną z pierwszych rzeczy, o które musimy się zatroszczyć na etapie planowania budowy domu jest znalezienie odpowiedniego projektu lub pracowni, która taki projekt wykona. Możemy zdecydować się na projekt „gotowy” z katalogu (po uprzedniej adaptacji do naszej konkretnej działki) lub zdecydować się na indywidualną współpracę z architektem, który zaprojektuje każdy szczegół dopasowany do naszych potrzeb i gustów. Każde z tych rozwiązań ma y i minusy, które warto przeanalizować i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

Niepodważalną zaletą projektów gotowych jest możliwość ich szybkiego zakupu. Podczas, gdy na projekt indywidualny od czasu zawarcia umowy będziemy zmuszeni poczekać ok. 6 miesięcy, plany projektu gotowego otrzymamy praktycznie natychmiast, z uwzględnieniem ok. tygodnia oczekiwania na przesyłkę. Co więcej, projekt gotowy będzie zazwyczaj znacznie tańszy od tego na zamówienie. Ceny projektów typowych oscylują najczęściej w okolicach 2-4 tys. złotych, podczas gdy projekt indywidualny to wydatek rzędu nawet 10 tys. złotych.

Ważnym aspektem kupna projektu gotowego jest możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądał wybrany przez nas dom jeszcze na etapie podejmowania decyzji, bez podpisanej umowy, czy nawet wykonania telefonu do pracowni. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://farm-pump-ua.com

www.optiontradingstrategies.net

rs-clinic.com.ua/pishhevaya-zavisimost/