REKLAMA
Najlepsze Domy
Property Forum 2015. Rozwój branży nieruchomości komercyjnych w Polsce

Property Forum 2015. Rozwój branży nieruchomości komercyjnych w Polsce

Rynek inwestycyjny, nowoczesne biura, centra handlowe, hotele, czyli szeroko pojęte nieruchomości komercyjne były przedmiotem dwudniowego Property Forum 2015, które odbyło się w dn. 28-29 września br. w Warszawie.

Rynek inwestycyjny, nowoczesne biura, centra handlowe, hotele, czyli szeroko pojęte nieruchomości komercyjne były przedmiotem dwudniowego Property Forum 2015, które odbyło się w dn. 28-29 września br. w Warszawie.

Wydarzenie przyciągnęło uwagę około 1.000 gości zainteresowanych kierunkami rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W blisko 20 sesjach tematycznych uczestniczyło 120 prelegentów.

Głównym wnioskiem, przewijającym się na każdym z paneli jest fakt, że Polska nadal stanowi bardzo atrakcyjny rynek inwestycyjny dla nieruchomości komercyjnych.

Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą, jak również panel, w którym szczegółowo omawiano inwestycje w Warszawie, to tematy, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Puentą spotkań jest stwierdzenie, że mamy jeszcze wiele pracy na linii inwestor-państwo. Najtrudniejszym zadaniem jest zmiana opinii publicznej na temat inwestorów czy deweloperów, którzy nadal są postrzegani w bardzo niekorzystnym świetle. Kluczowe wydaje się też konstruowanie przejrzystych norm prawnych, które ułatwią pracę urzędników zajmujących się procesami inwestycyjnymi w miastach.

Globalne fundusze widzą coraz większy potencjał w polskim sektorze nieruchomości. Problemem jest nadal jego mniejsza skala w porównaniu, np. do Europy Zachodniej – mówił na Property Forum 2015 Przemysław Krych, prezes zarządu Griffin Real Estate. Potwierdza to Maciej Dyjas, partner w Griffin Real Estate. Mimo wielu barier, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji w Europie, o ile nie na świecie.

Biura i centra handlowe

Inwestorzy szukają możliwości inwestycyjnych w każdym z sektorów w Polsce. Najwięcej transakcji przeprowadzanych jest na rynkach biurowym i handlowym. Ten pierwszy jest nakręcany przez najemców z branży BPO (Business Process Outsourcing). W polskim sektorze BPO jest obecnych już około 360 firm, w większości o międzynarodowym zasięgu świadczonych usług. To skłania deweloperów do działań wyprzedzających ten rosnący popyt.

Popyt ze strony BPO na wynajem powierzchni biurowych rośnie w ostatnich latach po 15-20%, w zależności od lokalizacji – mówił na Property Forum 2015 Karol Klin, regionalny kierownik ds. wynajmu Skanska Property Poland. Niekiedy dochodzi do sytuacji, jak niedawno w Krakowie, że nim wbiliśmy łopatę pod wykopy, połowa powierzchni została już wynajęta.

Zdaniem Krzysztofa Misiaka, partnera, kierownika sekcji ds. miast regionalnych Cushmann & Wakefield, najemcy z sektora BPO kreują nowe potrzeby, szczególnie w innych aglomeracjach niż Warszawa. Oczekują biur o najwyższej jakości, często z dodatkowymi wymogami wyposażenia i aranżacji wnętrz, jak i przyjaznego otoczenia – podkreślał podczas konferencji.

Możliwość zdalnej pracy i tworzenie kreatywnych przestrzeni wymagają nowego podejścia do tego biznesu. Według badań przeprowadzonych przez firmę Savills, 47% pracowników biur chciałoby pracować w biurze przy swoim biurku, 31 proc. preferuje pracę w domu, a tylko 2 proc. tzw. „hot desking”. Hot desking został stworzony wyłącznie z myślą o generowaniu oszczędności – komentowała wyniki badania Beata Osiecka, prezes zarządu Kinnarps Polska. Nikt nie zgadza się na takie podejście. Dlatego większą popularnością cieszy się model aranżacji wnętrza biur z myślą o rozsądnym i komfortowym dla pracownika zagospodarowania przestrzeni – dodała. Biura wymagają też tworzenia dodatkowych, komfortowych dla pracownika stref, takich jak kuchnia z możliwością przygotowania posiłku, czy miejsce do krótkiego wypoczynku, skupienia czy regeneracji sił.

Podobnie jak przestrzeń biurowa, zmianom podlegają też centra handlowe. Często, poza ofertą typowo handlową próbują przyciągnąć klientów ofertą edukacyjną i kulturalną. Centra handlowe powinny stać się miejscami spotkań – mówił na Property Forum 2015 Marek Tryzybowicz, założyciel, partner Bose International Planning And Architecture. Być może warto byłoby również sięgnąć do oferty publicznej: teatrów, przedsięwzięć niekomercyjnych i szukać z nimi synergii. Dzięki temu zmieni się charakter i postrzeganie centrum nie tylko jako centrum modowego, ale i ośrodka kulturalnego – dodał.

Rynek MICE – promocja miast, zysk branży hotelarskiej

Zgodnie ze statystykami zaprezentowanymi przez Krzysztofa Celucha, kierownika Poland Convention Bureau, turystyka biznesowa związana z rynkiem konferencji i targów ma w Polsce ogromny potencjał. Ten segment to obecnie ok. 1,5–2 % PKB, natomiast w Europie Zachodniej sięga nawet 4% PKB.
Uczestnicy dyskusji zatytułowanej „Hotele: Dobry event wszystkim się opłaca – rynek MICE w Polsce”, zgodzili się ze zdaniem Wiesława Likusa z Holding Liwa, że spotkania biznesowe, takie jak konferencje i targi to najtańsza forma promocji poszczególnych miast, czy nawet całego kraju.

Jak zgodnie stwierdzili prelegenci, rozwój infrastruktury, propozycje instytucji kultury (oper, teatrów, galerii, muzeów) oferta restauracji i sklepów, dostępnych w mieście, w którym odbywa się event to kluczowy czynnik rozwoju turystyki biznesowej. Silnie podkreślał to również Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis SA, który zwrócił uwagę, że rozwój rynku MICE musi być bardzo mocno związany z infrastrukturą transportową, hotelową, gastronomiczną oraz wieloma innych branżami, które współpracują z organizatorami imprez. W związku z tym musimy bardzo uważać na rozwój tego sektora, tak aby odbywał się równolegle z innymi uczestnikami tego rynku – podkreślił.

Bezpośrednia współpraca wszystkich podmiotów turystki biznesowej, czyli centrów targowych, organizatorów konferencji, hotelarzy, podmiotów samorządowych oraz miast będzie kluczem do rozwoju tego segmentu rynku. A jest o co walczyć, ponieważ klient biznesowy jest klientem wydającym około 30% więcej niż turysta indywidualny.

Ważnym głosem w dyskusji o potrzebie konsolidacji sił różnych podmiotów rynku turystyki biznesowej było zdanie Magdaleny Sekutowskiej, dyrektor ds. rozwoju, Europa Wschodnia, Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre, która uważa, że Polska ma ogromny potencjał, którego absolutnie nie wykorzystuje. Widać to po braku komunikacji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi rozwojem rynku MICE.

Organizatorem wydarzenia Property Forum 2015 była redakcja portalu propertynews.pl wraz z wydawcą, Grupą PTWP.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.eurobud.com.ua

купить кроссовый велосипед