REKLAMA
Najlepsze Domy
Krzysztof Ingarden na 4DD: Obiekty przyjazne niepełnosprawnym warunkiem sukcesu inwestorów

Krzysztof Ingarden na 4DD: Obiekty przyjazne niepełnosprawnym warunkiem sukcesu inwestorów

Poniesienie dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem obiektu dla niepełnosprawnych buduje coś więcej aniżeli samą wartość funkcjonalną i komercyjną budynku, buduje społeczną wartość dodaną – twierdzi prof. Krzysztof Ingarden, architekt i współzałożyciel, Ingarden & Ewy Architekci. Krzysztof Ingarden będzie jednym z prelegentów tegorocznej edycji 4 Design Days.

Dobry przykład musi iść z góry, a dalej inwestorzy komercyjni muszą zrozumieć, że tworzenie obiektów przyjaznych i dostępnych handlowych, biurowców i innych - stanie się dla nich warunkiem ich sukcesu. Oraz, że poniesienie dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem obiektu dla niepełnosprawnych buduje coś więcej aniżeli samą wartość funkcjonalną i komercyjną budynku - buduje społeczną wartość dodaną. To zresztą się już dzieje – świetnym przykładem jest prowadzenie inwestycji przez firmę Skanska. Wielu problemów można uniknąć na etapie projektu, niemniej jeżeli zaistnieją w realizacjach, można je korygować. W obu tych przypadkach, należy opracować odpowiednie ekspertyzy - celu inwestorzy i architekci mogą korzystać z audytów dostępności architektonicznej oferowanych przez wyspecjalizowanych projektantów.

Prowadzi Pan pracownię w Krakowie i tu m.in. realizuje projekty. Jak wygląda sytuacja w projektowaniu budynków bez barier w Krakowie?

Mogę się wypowiedzieć o obiektach, które sami projektujemy w biurze Ingarden & Ewy. Zawsze bardzo dbamy o przyjazność i dostosowanie budynków dla potrzeb niepełnosprawnych. Takie obiekty publiczne, jak Pawilon Wyspiański 200 czy Centrum Kongresowe ICE Kraków, były nagradzane w cyklicznych edycjach konkursu „Architektura bez barier”. W roku 2016 nasze biuro otrzymało prestiżową nagrodę Lider Dostępności w kategorii Architekt / Urbanista, a Centrum Kongresowe w Krakowie - Nagrodę główną w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej.

Pracował też Pan i wykładał w Japonii. Jak tam architektura radzi sobie z projektowaniem bez barier? Gdzie, polskie władze, inwestorzy i architekci mogą szukać dobrych praktyk?

W Japonii prawo budowlane definiuje dostępność dla niepełnosprawnych w sposób porównywalny z naszym, więc nie możemy powiedzieć, że prawo mamy w tym zakresie niedoskonale. Również i dobre praktyki oraz specjalistów w tej dziedzinie możemy znaleźć także i u siebie. Władze, architekci i inwestorzy, którzy chcieliby realizować architekturę w zgodzie z ideą dostępności mogą korzystać z doradztwa specjalistów. Jedną z możliwości zwrócenie się do ekspertów Fundacji Integracja, która opracowuje analizy projektów i realizacji, formułuje zalecenia i zakres ewentualnych korekt do poprawy, a także wydaje certyfikaty „Obiekt bez barier”.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
designedby3d.com

http://kompozit.ua

danabol-in.com