Najlepsze Domy
4 Design Days: Pomysł na dom

4 Design Days: Pomysł na dom

Budownictwo energooszczędne to przyszłość. Widać wyraźnie, że Polacy coraz chętniej sięgają po rozwiązania przyjazne środowisku, które dodatkowo pozwalają zaoszczędzić na eksploatacji domu. Z biegiem lat chętniej poszukują również oryginalnych rozwiązań, które umożliwiają stworzenie niepowtarzalnych wnętrz.

Na przestrzeni ostatnich lat dokonała się ogromna zmiana w podejściu do budowania domów. Pojawiły się nowoczesne rozwiązania, które zmieniły podejście zarówno architektów, jak i inwestorów. Wystarczy wspomnieć o coraz popularniejszym zrównoważonym budownictwie. Zmiany pojawiły się też w innych aspektach. 

Moim zdaniem ogromna zmiana zaszła w podejściu do budowy domu pod kątem okresu, w jakim dom ma służyć. Coraz rzadziej budujemy dom na pokolenia. Często myślimy o nim, jako inwestycji na 15, 20 lat – powiedziała Barbara Uherek-Bradecka.

A jakie domy są wśród Polaków najpopularniejsze?

Jeżeli chodzi o metraż to najpopularniejsze są domy z zakresu 150 – 190 m kw. Ze względu na wielkość działki są to najczęściej domy z piętrem lub poddaszem – mówiła Barbara Uherek-Bradecka.

Czy w przypadku zabudowy wielorodzinnej można mówić o mieszkaniach marzeń?

Jeżeli chodzi o zabudowę wielorodzinną pytanie powinno brzmieć nie w jakich domach chcą mieszkać Polacy, a w jakich domach mogą mieszkać Polacy. Statystycznie Polacy mieszkają najczęściej w mieszkaniach o powierzchni pięćdziesięciu, siedemdziesięciu metrów, czasem mniejszych. Generalnie, mieszkają w takich mieszkaniach, na jakie mogą sobie pozwolić – powiedziała Maria Saloni-Sadowska. Potrzeby Polaków nie są pod tym względem zbyt wygórowane. Mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Coraz ważniejsze jest otoczenie, w którym to mieszkanie się znajduje – dodała.

A jak wyobrażenia inwestorów wyglądają w konfrontacji z przepisami, dotyczącymi budowy domów?

Najwięcej obostrzeń prawnych wynika z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. I Przede wszystkim, inwestor powinien wiedzieć, jaką działkę nabywa. Klient kupując parcelę w miejscu, w którym przepisy nie pozwalają na zbudowanie jego domu marzeń (np. parterowego z płaskim dachem) może się bardzo rozczarować – wyjaśnia Barbara Uherek-Bradecka.

Jaka jest rola projektanta w budowie i wykańczaniu domu?

Klient bardzo często nie wie z czym ma do czynienia, gdy w jego głowie pojawia się pomysł budowy domu. Dopiero po rozmowie i konsultacjach z architektem jest w stanie stwierdzić, czy za pewne rozwiązania warto dopłacić. Nigdy nie jesteśmy w stanie zamknąć się w budżecie, który sobie pierwotnie założyliśmy – powiedział Marek Zięba.

Moim zdaniem na przestrzeni ostatnich lat bardzo pozytywnie zmieniły się nasze domy, mieszkania i wnętrza. Rośnie świadomość inwestorów, którzy coraz chętniej sięgają po porady architektów. Robią to po to, by architekt im to niezorganizowanie wnętrze jakoś poukładał. Żeby zaproponował dobre i sprawdzone rozwiązania. Pozytywne też jest to, że firmy dostarczają coraz więcej produktów dobrej jakości. Ten rynek bardzo dynamicznie i pozytywnie się zmienia – powiedziała Katarzyna Pawłowska.

Czy Polacy są w stanie zapłacić więcej za produkty wyższej jakości?

Wydaje mi się, że Polaków w końcu stać na spełnianie marzeń, jeżeli chodzi o budownictwo. Popyt kształtuje podaż. I tu zdecydowanie widać wzrost produktów wysokiej jakości na rynku. Widać, że klienci wymagają jakości i widać też, że coraz częściej ich na tę jakość stać. Wystarczy spojrzeć na rynek rozwiązań ekologicznych, które przecież nie są tanie. Spójrzmy jak bardzo się ten segment w ostatnich latach rozwinął - powiedział Krzysztof Kulig.

Jako oszczędne społeczeństwo jesteśmy w stanie zapłacić więcej za produkt, który nam dłużej będzie służył – dodała Katarzyna Pawłowska.

Uczestnicy zgodzili się, że Polacy coraz częściej dają się przekonać do ciekawych, niepowtarzalnych rozwiązań, nawet jeśli więcej trzeba za nie zapłacić.

W dyskusji udział wzięli: Barbara Uherek-Bradecka, założycielka, Studio BB Architekci, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Maria Saloni-Sadowska, główna projektantka, Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o., Katarzyna Pawłowska, specjalista ds. Public Relations, Bautech, Krzysztof Kulig, Product Manager, Grupa Tubądzin oraz Marek Zięba, manager, MERA. Moderatorem dyskusji był Wojciech Napora, redaktor prowadzący Tavateareview.info

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.seotexts.com

220km.net

подробно biceps-ua.com