Najlepsze Domy
Unikaj tych błędów przy pracach dekarskich na dachu skośnym

Unikaj tych błędów przy pracach dekarskich na dachu skośnym

Podczas prac wykonawczych na dachu inwestor może spotkać się z licznymi błędami popełnionymi przez fachowca. Możemy zainwestować w materiały najlepszej jakości, ale nie da to gwarancji, że dach będzie spełniał swoje funkcje. Fot. EBM
Podczas prac wykonawczych na dachu inwestor może spotkać się z licznymi błędami popełnionymi przez fachowca. Możemy zainwestować w materiały najlepszej jakości, ale nie da to gwarancji, że dach będzie spełniał swoje funkcje. Fot. EBM
Piotr Szmyt, doradca techniczny, Akademia Szkoleniowa EBM Polska podpowiada jakich błędów uniknąć przy pokryciu dachu skośnego.

Podczas prac wykonawczych na dachu inwestor może spotkać się z licznymi błędami popełnionymi przez fachowca. Możemy zainwestować w materiały najlepszej jakości, ale nie da to gwarancji, że dach będzie spełniał swoje funkcje.

Jednym z podstawowych błędów, spotykanych na wielu dachach jest nieprawidłowa wentylacja. W ekstremalnych sytuacjach zdarza się że jej po prostu nie ma. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza pod poszyciem dachu powoduje powstanie pleśni i grzybów oraz stopniową degradację drewna znajdującego się pod pokryciem.

Aby zapobiec skutkom złej wentylacji, trzeba prawidłowo wykonać wlot powietrza przy okapie. Nie może być on mniejszy niż 200 cm²/1 m szerokości dachu.

Czytaj także: Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Jeśli wlot powietrza przy okapie wykonany jest prawidłowo, następnym aspektem jest zrobienie wylotu powietrza. Wylot ten znajduje się przy kalenicy pod gąsiorami, zakryty jest on taśmą uszczelniająco-wentylacyjną. Taśma zapewnia odpowiednią wentylację w obrębie kalenicy i gradów oraz chroni dach przed wnikaniem opadów atmosferycznym pod pokrycie dachowe.

Przy dłuższych połaciach do wspomagania wentylacji przegrody dachowej używa się dachówek wentylacyjnych, najczęściej umieszcza się je w przedostatnim rzędzie przy kalenicy. Zastosowanie tych dachówek konieczne jest również tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia dachowego.

Kolejnym błędem spotykanym na dachu są źle ułożone dachówki. Wykonawca musi przede wszystkim prawidłowo rozmieścić łaty. Każde pokrycie ma swoje parametry podane w instrukcji montażu producenta. Fachowiec przed przystąpieniem do prac monterskich, powinien się więc zapoznać z instrukcją producenta. Dostosowując łacenie do pokrycia mamy wartości minimalne i maksymalne odległości łacenia.

Dekarz wykonując montowanie łat powinien rozmierzyć elementy drewniane, by były one rozmieszczone na dachu równomiernie. Nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi do błędu, którym jest docinanie ostatniej dachówki przy kalenicy. Wynika to z tego że ekipa wykonująca pokrycie dachowe nie korzysta z tolerancji dostępnej w danym materiale pokryciowym. Takie docinanie dachówek ma negatywny wpływ na estetykę końcową naszego dachu.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.best-cooler.reviews

www.biceps-ua.com/

proffitness.com.ua