Najlepsze Domy
Termoizolacja idealna na dach

Termoizolacja idealna na dach

Konstrukcje dachowe potrzebują lekkiego i sprężystego materiału izolacyjnego, który nie będzie obciążał konstrukcji, a zarazem zagwarantuje wypełnienie całej przestrzeni między krokwiami. Fot. Rockwool Polska
Konstrukcje dachowe potrzebują lekkiego i sprężystego materiału izolacyjnego, który nie będzie obciążał konstrukcji, a zarazem zagwarantuje wypełnienie całej przestrzeni między krokwiami. Fot. Rockwool Polska
Dach i strop są tymi miejscami w domu, w których izolacja musi zmierzyć się z dodatkowymi wyzwaniami: naprężeniami, wilgocią, temperaturami czy hałasem (np. deszczu uderzającego o pokrycie dachowe). Stąd, poza współczynnikiem przewodzenia ciepła, trzeba zwracać uwagę na dodatkowe parametry wykorzystywanych materiałów.

Konstrukcje dachowe potrzebują lekkiego i sprężystego materiału izolacyjnego, który nie będzie obciążał konstrukcji, a zarazem zagwarantuje wypełnienie całej przestrzeni między krokwiami. Stąd do izolacji poddasza najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, która może mieć współczynnik λ=0,033 W/(mK), a ponadto dobrze tłumi dźwięki.

Trzeba mieć bowiem na uwadze, że dobrze zaizolowane poddasze to nie tylko skuteczna bariera dla ucieczki ciepła – to także rozwiązanie, które zapewnia komfort akustyczny.

Głównym zadaniem dobrej izolacji z wełny mineralnej jest szczelne wypełnienie przestrzeni, aby uniknąć strat ciepła poprzez mostki termiczne. Aby było to możliwe, istotna jest ciągłość izolacji. Sprężystość wełny mineralnej szklanej znacznie ten aspekt ułatwia – zarówno w czasie montażu, jak i  później, kiedy konstrukcja dachu z każdym rokiem będzie podlegać obciążeniom i pracy – mówi Sławomir Kocur, kierownik produktu firmy Isover. – Ważna jest też grubość izolacji – w przypadku dachu powinna zwykle wynosić min. 30 cm. Zawsze powinniśmy stosować dwie warstwy izolacji. Ponadto, istotne jest zastosowanie paroizolacji od wewnątrz oraz wiatroizolacji, czyli membrany wstępnego krycia od zewnątrz przegrody, które zabezpieczą przegrodę przed przedostaniem się do niej wilgoci – dodaje ekspert.

Równie popularne są ocieplenia poddasza z polistyrenu ekspandowanego (EPS) czy folie termoizolacyjne z wypełnieniem z pianki polietylenowej. Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne mają płyty poliuretanowe PIR.

Z kolei eksperci oceniają, że około 10% wszystkich strat ciepła w domach jednorodzinnych spowodowanych jest jego przenikaniem z budynku do podłoża gruntowego. Aby zniwelować te straty można wykorzystać do izolacji standardowe materiały jak płyty EPS, XPS, wełna, czy też granulaty keramzytowe.

Przy czym każdy z tych materiałów na swój sposób radzi sobie z głównym problemem jaki występuje w przypadku ocieplania podłóg na gruncie – z wilgocią. Poszczególne materiały różnie na nią reagują, choć wszystkie są też odpowiednio zabezpieczone – aspekt nasiąkliwości jest jednym z tych, na który trzeba zwrócić uwagę.

Na etapie wykonawczym istotne jest więc, by ochronić izolację przed kontaktem z wodą poprzez układanie pod nią warstwy hydroizolacji.

Podpowiadamy jak skutecznie docieplić trudno dostępne miejsca w budynku.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
steroid-pharm.com

Нашел в интернете классный блог про направление https://topobzor.info.
Наш нужный сайт на тематику Болденон https://farm-pump-ua.com/boldenon.html