Najlepsze Domy
Podpowiadamy jakie instalacje grzewcze sprawdzą się w energooszczędnym domu

Podpowiadamy jakie instalacje grzewcze sprawdzą się w energooszczędnym domu

Pompa ciepła sprawdzi się też w połączeniu z kolektorami słonecznymi popularnymi w domach energooszczędnych. O ile produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne możemy swobodnie ograniczyć przy pomocy inwertera, czyli – kontrolować, o tyle na pracę kolektorów słonecznych nie mamy wpływu. Fot. Buderus
Pompa ciepła sprawdzi się też w połączeniu z kolektorami słonecznymi popularnymi w domach energooszczędnych. O ile produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne możemy swobodnie ograniczyć przy pomocy inwertera, czyli – kontrolować, o tyle na pracę kolektorów słonecznych nie mamy wpływu. Fot. Buderus
Adam Kiszkiel, menadżer produktu w Bosch Termotechnika podpowiada jakie ekologiczne instalacje grzewcze sprawdzą się w domu energooszczędnym, czyli takim, którego zużycie energii na ogrzanie i wentylacje nie może przekroczyć 40 kWh na metr kwadratowy.

Jeśli za budynek energooszczędny przyjmiemy ten, którego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji wynosi maksymalnie 40 kWh/m2, to okaże się, że tylko nieliczna grupa urządzeń grzewczych jest w stanie zapewnić taki jej poziom. Niskie zapotrzebowanie budynku na energię wiąże się bowiem z koniecznością ograniczenia ilości energii dostarczanej do niego przez urządzenia grzewcze.

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne spełniają te wymogi, dlatego są tak popularne w budownictwie energooszczędnym. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w takim budownictwie także z innego powodu. Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, ciepło jest wymieniane samorzutnie od ciała o temperaturze wyższej do ciała o temperaturze niższej. Wymiana ciepła jest tym bardziej intensywna, im wyższa jest różnica temperatur pomiędzy dwoma ośrodkami. Tyle teorii, a w praktyce

Temperatura wody, którą zasilamy odbiorniki ciepła takie jak ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne), czy grzejniki powinna być oczywiście wyższa od oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach, ale jednocześnie – powinna być najniższą z możliwych.

Niska temperatura zasilania pozwala nam bowiem ograniczyć straty związane z wymianą ciepła przez przegrody budowlane. Im wyższa jest różnica temperatur pomiędzy odbiornikami (ogrzewanie podłogowe zatopione w wylewce, grzejniki przy otworach okiennych), a otoczeniem budynku, tym straty są wyższe.

 

Czytaj także: Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Wyższe straty to więcej energii potrzebnej na cele ogrzewania. Dlatego w budynkach energooszczędnych pompy ciepła, których wydajność (COP) jest tym wyższa z im niższą temperaturą zasilania pracują, są tak dobrym rozwiązaniem. 

W domach energooszczędnych, w których zainstalowana jest instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła może nam też pomóc w magazynowaniu nadwyżek wytworzonej energii. O ile magazynowanie energii cieplnej nie jest zanadto kosztowne, to magazynowanie energii elektrycznej kosztuje sporo. Jak najlepiej wykorzystać energię elektryczną?

Pompa ciepła zamieni energię elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne i dostosowaną do wymogów sieci przez inwerter, w energię cieplną, którą następnie zmagazynujemy w buforze ciepła (zbiorniku z wodą) i wykorzystamy kiedy chcemy i jak chcemy.

Warto podkreślić, że w słoneczny dzień panele fotowoltaiczne przy praktycznie zerowym nakładzie energii pierwotnej (potrzebnej do zasilania inwertera) w wersji dla budownictwa jednorodzinnego tj. o mocy 3 kW do 4 kW będą w stanie zasilić sprężarkę pompy ciepła bez jakiegokolwiek udziału energii z sieci.

Pompa ciepła sprawdzi się też w połączeniu z kolektorami słonecznymi popularnymi w domach energooszczędnych. O ile produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne możemy swobodnie ograniczyć przy pomocy inwertera, czyli – kontrolować, o tyle na pracę kolektorów słonecznych nie mamy wpływu.

Energia słoneczna jest przekształcana na energię cieplną i po prostu musimy ją odebrać. Najlepiej, jeśli odprowadzimy ją do tego samego bufora (typu zbiornik w zbiorniku) co pompa ciepła lub do niezależnego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Te praktyczne aspekty z pewnością decydują o popularności pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w budownictwie energooszczędnym.

Jednak duże znaczenie ma też fakt, że osoby decydujące się na dom energooszczędny interesują się rozwiązaniami grzewczymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii, gdyż są one w zgodzie z ich postawami proekologicznymi.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
levitra online bestellen

https://velotime.com.ua