Najlepsze Domy
Montaż listew przypodłogowych - zrób to sam

Montaż listew przypodłogowych - zrób to sam

Sposób montażu listwy przypodłogowej powinien być dopasowany do rodzaju wybranego produktu. Możliwości zwykle mamy kilka – o zróżnicowanym stopniu trudności. Skupimy się na trzech najpopularniejszych i możliwych do przeprowadzenia przez laika.

Mimo iż przyklejenie listew podłogowych na pierwszy rzut oka nie wydaje się czynnością skomplikowaną, niedoświadczonym osobom może sprawić wiele trudności. Oprócz wyboru samej listwy, bardzo istotny jest dobór odpowiednich środków, które sprawią, że samodzielny montaż zakończy się sukcesem. Jeśli zatem nie korzystamy z usług profesjonalisty, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom.

Sposoby montażu listew

Inwestorzy coraz rzadziej decydują się na listwy przykręcane – wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia przewodów, ponadto, jeśli listwa nie ma odpowiednich maskownic, wkręty są widoczne i nie zachwycają estetyką. Najczęściej listwy montuje się na klej, choć metoda ta wymaga nieco wprawy – zazwyczaj listwy przyklejane są na samym końcu, już po ostatecznym malowaniu pomieszczenia. Niestety klejenie wiąże się z ryzykiem pobrudzenia ścian. Dlatego warto rozważyć trzecią opcję – zastosowanie specjalnej taśmy, która trwale mocuje listwę do podłoża, a przy tym minimalizuje ryzyko zabrudzeń. 

Niezależnie od wyboru metody montażu, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – dokładnym wymierzeniu pomieszczenia, sprawdzeniu, czy listwa zmieści się np. pod okno balkonowe, czy precyzyjnym docięciu listew.

Metoda I – przykręcanie

Najbardziej „tradycyjna” metoda montażu listew. Listwa jest przytwierdzona do ściany za pomocą wkrętów, znajdujących się w odległości mniej więcej co 50 centymetrów. W przypadku, gdy ściana nie jest równa, warto te punkty nieco zagęścić. Sposób montażu najczęściej spotykany przy listwach drewnianych lub z tworzywa – tzw. listwach systemowych produkowanych przez producentów paneli laminowanych.

Listwy przeznaczone typowo do montażu tą metodą często posiadają specjalny system tzw. klipsów montażowych. Dzięki temu proces montażu jest łatwiejszy, a sama listwa nie wymaga przewiercania, więc nie traci na estetyce.

Ta metoda wymaga od przeprowadzającego remont podstawowych umiejętności i sprzętu: piły do przycinania listew, wiertarki i umiejętności posługiwania się tymi narzędziami. Przy wierceniu należy jednak uważać – w ścianie mogą znajdować się przewody, a ich przewiercenie może skończyć się tragicznie. Warto zaopatrzyć się zatem w detektor przewodów.

Metoda II – montaż za pomocą kleju

Najczęściej wybieranym sposobem montażu listew jest ich trwałe przyklejanie za pomocą profesjonalnego kleju montażowego lub kleju uniwersalnego.

Wybierając taką metodę, należy pamiętać, aby klej był przeznaczony do stosowania z określonym typem listwy oraz na określonym podłożu. Ważne jest, żeby cechowały go dobre parametry i był przyjazny dla osób go stosujących. Pamiętajmy jednak, że do takiego montażu musimy mieć pewną rękę, inaczej narazimy nasze ściany na nieestetyczne zabrudzenia, często trudne do usunięcia.

Metodę klejenia należy dopasować do jakości naszych ścian. Jeżeli są równe – klej należy aplikować za pomocą wyciskacza do kartuszy punktowo. Jeżeli jednak nie są idealnie gładkie – należy to zrobić zygzakiem. Dzięki temu klej lepiej się zwiąże z podłożem i unikniemy odklejenia się elementów. Po uprzednim przymierzeniu listwy do ściany i naniesieniu kleju należy ją docisnąć. Zwróćmy też uwagę na instrukcję – niektóre kleje nakłada się bowiem metodą transferową – po wstępnym złączeniu elementów ze ścianą, należy je od razu oderwać i odczekać chwilę aż odparuje rozpuszczalnik, dzięki czemu klej będzie lepiej trzymał.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
шторы на кухне

in detail antibioticlistinfo.com

https://proffitness.com.ua