Najlepsze Domy
Jedno- czy wielowarstwowa? Wybieramy ścianę do domu energooszczędnego

Jedno- czy wielowarstwowa? Wybieramy ścianę do domu energooszczędnego

Konstrukcja ściany jednowarstwowej wymaga precyzyjnego wykonania nadproży okiennych. Fot. Bruk-Bet
Konstrukcja ściany jednowarstwowej wymaga precyzyjnego wykonania nadproży okiennych. Fot. Bruk-Bet
Wybór konstrukcji ścian zewnętrznych to jedna z kluczowych decyzji inwestora myślącego o budowie domu energooszczędnego. Trzeba bowiem pamiętać, że odpowiadają one nawet za 30% wszystkich strat ciepła.

W praktyce można zdecydować się na ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Wybór między nimi podyktowany jest parametrami cieplnymi, które inwestor chce osiągnąć, a także jego możliwościami finansowymi.

W przypadku ściany jednowarstwowej zarówno funkcje termoizolacyjne, jak i konstrukcyjne pełni jedna i ta sama warstwa, od zewnątrz pokryta tynkiem lub licówką (np. klinkierową). Za jej największy atut uznaje się szybkie tempo prowadzenia prac oraz mniejszy – w porównaniu do ścian warstwowych – nakład robocizny.

Poza tym tego typu ściana ma mniej skomplikowaną konstrukcję, co znacznie ułatwia pracę na budowie. Niestety, narzuca też wykonawcom konieczność ścisłego przestrzegania zasad sztuki budowlanej, gdyż ewentualnych niedoskonałości nie da „się ukryć” na przykład pod warstwą izolacji.

Z kolei istotą ścian warstwowych jest rozdzielenie części odpowiadającej za trwałość budynku od tej, która ma zapewnić ochronę przed stratami ciepła.

Ściany dwu- lub trójwarstwowe składają się – oprócz muru – także z wełny mineralnej bądź styropianu (umieszczonych na zewnątrz lub w środku przegrody), a także wykończenia w postaci tynku albo ścianki osłonowej (chroniącego materiał izolacyjny przed zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi). Są to konstrukcje zdecydowanie najefektywniejsze z punktu widzenia ochrony cieplnej.

Budowanie ścian warstwowych jest bardziej czaso- i pracochłonne niż murowanie ścian jednowarstwowych, ale też – dzięki nim – uzyskuje się przegrodę trwalszą i cieplejszą.

W tym przypadku również należy zwracać uwagę na błędy wykonawcze, wśród których do najczęściej popełnianych należą: nieprawidłowa wentylacja szczeliny powietrznej (w ścianach trójwarstwowych), zbyt cienka albo zawilgocona izolacja, nieprawidłowe zespolenie ściany nośnej z osłonową.

Dowiedz się dlaczego warto budować ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.antibioticlistinfo.com

электроды по алюминию