Najlepsze Domy
Energooszczędny materiał do ocieplenia

Energooszczędny materiał do ocieplenia

Fot. Rockwool Polska
Fot. Rockwool Polska
Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny w firmie Rockwool Polska mówi czym różnią się materiały termoizolacyjne stosowane przy dociepleniu obiektów energooszczędnych od tych, przeznaczonych do zwykłych budynków.

Główna różnica jeżeli chodzi o materiały izolacyjne w przypadku budynków energooszczędnych i tradycyjnych polega na grubości zastosowanej izolacji. W przypadku tradycyjnych obiektów jest to minimum, które nie gwarantuje efektywności ekonomicznej.

W domach energooszczędnych jest to natomiast optymalna grubość izolacji, gwarantująca efektywność energetyczną i ekonomiczną. Ważne jest także samo podejście do procesu czy termomodernizacji czy samego projektowania nowego budynku. Najpierw maksymalnie ograniczamy straty ciepła w budynku.

Wymieniamy okna, drzwi oraz optymalnie izolujemy przegrody (ściany, podłogi, dach/poddasze). Dopiero później jest czas na wymianę lub dostosowanie instalacji grzewczej do nowego zapotrzebowania energetycznego.

Czytaj także: Hydroizolacja i układanie płytek w łazience

Przy izolacji przegród warto kierować się rachunkiem ekonomicznym, a nie jedynie minimalnymi przepisami obowiązującymi w danym okresie. Nowe warunki techniczne co prawda zmieniły przepisy i zwiększyły minimalną grubość izolacji, jednak zmiany te wprowadzane są stopniowo i dopiero w 2021 roku osiągną maksymalne przewidziane parametry.

Dlatego, aby budynek był faktycznie energooszczędny warto zastosować grubszą, optymalną warstwę izolacji – dla dachu 35 cm, dla ścian zewnętrznych 25 cm, a dla podłóg 15 cm ocieplenia. Dopiero wówczas należy przeprowadzić audyt zapotrzebowania na energię w domu. Pozwoli to ocenić jaka moc kotła oraz jaka instalacja grzewcza jest najbardziej optymalna do efektywnego ogrzania domu. Dzięki takiemu systemowemu podejściu i wykonywaniu prac w odpowiedniej kolejności – najpierw ograniczanie strat, następnie dbałość o instalację grzewczą – możemy zagwarantować sobie energooszczędny budynek.

Kolejną kwestią jest także trwałość użytych materiałów ociepleniowych – dom budujemy na lata i jeżeli chcemy, żeby pozostał on energooszczędny na długo, warto wybrać materiały doskonałej jakości, które nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zachowają swoje parametry techniczne  i stabilność wymiarową, a dzięki temu zapewnią ciągłość izolacji. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.designedby3d.com

перевод документов киев