Najlepsze Domy
Wąska działka to nie problem. Zobacz 15 projektów domów

Wąska działka to nie problem. Zobacz 15 projektów domów

Wąska działka wymaga rozsądnego rozplanowania oraz zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać jej uwarunkowania. Jak zagospodarować przestrzeń, aby znaleźć miejsce nie tylko na komfortowy dom, ale także piękny ogród?

Wąska działka wymaga rozsądnego rozplanowania oraz zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać jej uwarunkowania. Jak zagospodarować przestrzeń, aby znaleźć miejsce nie tylko na komfortowy dom, ale także piękny ogród? 

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Wąskie działki cieszą się dużą popularnością ze względu na konkurencyjną cenę, atrakcyjne położenie na przedmieściach miast, bliskość infrastruktury lub pełne uzbrojenie. Przed zakupem gruntu o niewielkiej szerokości warto uzyskać aktualne informacje o możliwościach i warunkach zabudowy posesji. W tym celu należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub, w wypadku jego braku, wystąpić do Urzędu Gminy o ustalenie Warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Oli II Archipelag.jpg
Oli II Archipelag.jpg

Niezbędne odległości

Na wąskich działkach problematyczną kwestią jest zachowanie odpowiednich odstępów między domem a granicą działki. Szczegółowe odległości reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”:
• 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Wymóg ten dotyczy także okien połaciowych.
• 3 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych
• 1,5 metra odległości należy zachować między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, galerią, pochylnią, rampą czy schodami zewnętrznymi
• jeśli działka jest węższa niż 16 metrów, przepisy pozwalają na zmniejszenie odległości miedzy granicą działki, a ścianą pozbawioną okien i drzwi do 1,5 metra.
• jeśli sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, nie ma obowiązku zachowywania odległości wymienionych w rozporządzeniu, jednak rozsądnie jest pozostawić 1,5 metra odstępu między domem a granicą działki.

Typ domu

Najlepszym rozwiązaniem na wąską działkę jest dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym, który cechuje nieduża powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej, co w praktyce pozwala na funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na ogród. Jeżeli z różnych powodów inwestorzy zdecydują się na dom parterowy, będą mieć ograniczone możliwości wyboru projektu. 

eco4-p1 Archeco.jpg
eco4-p1 Archeco.jpg

Dom parterowy przeznaczony na wąską działkę, ze względów użytkowych, będzie musiał mieć formę wydłużonego prostokąta. Najwygodniej jest ustawić krótszą ścianę frontem do drogi – należy przy tym pamiętać, że aby budynek był wygodny i funkcjonalny jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 metrów – radzi architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej Archipelag.

Bil II Archipelag.jpg
Bil II Archipelag.jpg

Układ funkcjonalny

Dom na wąską działkę, tak jak każdy inny budynek mieszkalny, powinien zostać usytuowany w zgodzie z kierunkami świata i różnicami w nasłonecznieniu. Właściwa lokalizacja pomieszczeń i rozkład okien zapewni nie tylko wysoki komfort użytkowy wnętrza, ale również podniesie efektywność energetyczną domu, co z kolei przełoży się na oszczędności na ogrzewaniu. W przypadku domu na wąską działkę, warto połączyć odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń ze specyficznymi wymaganiami pozwalającymi na racjonalne wykorzystanie terenu.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby część dzienna z dużymi przeszkleniami – salon, jadalnia, gabinet – ulokowana była od strony południowej. Warto dołożyć wszelkich starań, aby elewację północną w zupełności pozbawić okien – przeszklenia po tej stronie zapewniają minimalne doświetlenie, powodując jednocześnie straty ciepła. Pozbawioną okien elewację będzie można dosunąć do granicy działki na odległość 3 lub 1,5 metra, w zależności od szerokości działki. Ta strona domu to idealne miejsce na przestrzeń gospodarczą – kotłownię, łazienkę czy garderobę. Resztę pomieszczeń, głównie tych znajdujących się w strefie nocnej, można ustawić w zgodzie z upodobaniami mieszkańców – podpowiada architekt.

Garaż

Wąska działka oznacza ograniczone możliwości zaplanowania garażu lub wiaty samochodowej z wygodnym podjazdem. Wygospodarowanie miejsca z boku domu jest praktycznie niemożliwe. Inwestorzy posiadający wystarczająco długą posesję, mogą zdecydować się na garaż wysunięty do przodu lub schowany z tyłu budynku – dotyczy to zarówno garaży wolno stojących, jak i połączonych z domem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
http://steroid-pharm.com

https://karter-kiev.net