Najlepsze Domy
Taras z pomysłem. Zobacz 25 pięknych domów

Taras z pomysłem. Zobacz 25 pięknych domów

Dobry projekt, estetyczne wykończenie oraz designerskie i funkcjonalne meble ogrodowe to idealny przepis ma komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu.

Dobry projekt, estetyczne wykończenie oraz designerskie i funkcjonalne meble ogrodowe to idealny przepis ma komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu. 

Taras to znakomite miejsce do spędzenia letnich chwil z rodziną i przyjaciółmi, jak również na samotną lekturę na świeżym powietrzu. Warto pięknie i funkcjonalnie go zaprojektować. Kluczowa jest sama konstrukcja tarasu, ale nie mniej ważne jest jego umeblowanie, oświetlenie i ozdobne dodatki.

Wybieramy styl

Zanim przystąpimy do wyboru koloru i rodzaju mebli pomyślmy, w jakim otoczeniu dobrze się czujemy – minimalistycznym czy bardziej „na bogato” – i co będzie pasowało do otoczenia, w którym mieszkamy.

Ten pierwszy styl doskonale sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, zaś drugi dobrze komponuje się ze starymi i odrestaurowanymi kamienicami.

Urządzenie tarasu w wersji minimalistycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą komfortowe, wykonane z drewna lub plecionki siedziska, często obite materiałem oraz drewniane stoły lub niewielkie stoliki. Do tego proste, gliniane donice z kwiatami. Dominuje tu przede wszystkim biel, czerń lub wyrazista czerwień.

W mieszkaniach w starych kamienicach doskonale wyglądają tarasy urządzone w tzw. stylu prowansalskim, gdzie jest pełno roślin i elementów dekoracyjnych. Tu możesz zapomnieć o skromności i prostocie. Dobrze widziane na takim tarasie są różnego rodzaju dodatki, świeczki, niewielkie doniczki z ziołami i kwiatami, a także metalowe lub wiklinowe meble.

Dobór mebli

Jeśli mamy niewielki taras nie przesadzajmy z ilością siedzisk czy wielkością stołu. Często zamiast wiklinowych czy drewnianych siedzisk praktyczniejsze i funkcjonalne są ławy lub ogrodowe huśtawki, albo bardzo modne w tym sezonie meble z palet i skrzynek. Praktyczniejszy jest także zakup okrągłego stołu, bo w razie większej wizyty gości zawsze możesz dostawić do niego krzesła i nikt nie będzie siedział na rogu.

Odporne na wilgoć

Pamiętajmy, że meble, które postawisz na tarasie muszą być odpowiednio przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych. Decydując się więc na ich zakup, wybierzmy te, które wykonane są z odpornych na wilgoć materiałów. Jeśli zimą nie masz gdzie ich schować, powinny być też odporne na ujemne temperatury. W innym wypadku szybko się zniszczą.

Zobacz także: Meble ogrodowe. Zobacz kolekcję zainspirowaną japońskim designem

Ochrona przed słońcem i deszczem

Urządzając taras warto pomyśleć, by korzystanie z tej dodatkowej przestrzeni mieszkalnej było możliwe niezależnie od pogody. Obecnie odchodzi się od stawiania ogrodowych parasoli. Przed silnym słońcem, wiatrem lub deszczem ochronią nas markizy, niegdyś kojarzone jedynie z ogródkami restauracyjnymi, dziś również widziane coraz częściej na wielu przydomowych tarasach i balkonach. Są po prostu praktyczniejsze.

  • Hania,

    Taras na pierwszym zdjęciu jest piękny. Chciałabym mieć coś podobnego, na razie kupiłam modrzew na deski-tarasowe.com i też jestem całkiem zadowolona.
  • andzia,

    Wybierając meble ogrodowe z mężem również szukaliśmy takich, które będą odporne na wilgoć i inne warunki atmosferyczne. Zdecydowaliśmy się na coś takiego: www.przydomu.pl/meble-ogrodowe/zestaw-mebli-tarasowych-rio-patio-21-brazowy.html . Są bardzo eleganckie, a przy tym spełniają nasze wymagania, bo szukaliśmy kompletu \"kawowego\". Naprawdę polecam.
www.honda.ua

гардины киев