Najlepsze Domy
Szklany dom w czerwone kropki

Szklany dom w czerwone kropki

The Glass House to modernistyczny dom mieszkalny zbudowany w New Canaan w stanie Connecticut w USA w 1949 roku. Autorem projektu jest architekt Philip Johnson. Japoński artysta zainspirowany pracami Johnsona - Yayoi Kusama w 2016 roku uczynił Glass House jeszcze bardziej wyjątkowym budynkiem.

Zaprojektowany przez Johnsona Glass House umiejscowiony jest w centralnej części jego posiadłości, na której powstały także inne budynki, m.in. wybudowany w 1953 dom gościnny, pawilon na stawie z roku 1963, galeria malarstwa z roku 1965 czy ukończona w 1970 galeria rzeźby, również przez niego opracowane.

Transparentny prostopadłościan

Dom ma kształt prostopadłościanu, jego elewacje tworzą szklane ściany połączone stalowymi ramami umożliwiające niczym nieograniczony wgląd do wnętrza. Zaś wnętrze nie jest rozdzielone żadnymi ścianami. Poszczególne fragmenty przestrzeni pełnią stosowne funkcje domu mieszkalnego: kuchnię, sypialnię i salon.

Jedyną częścią domu, w której jego mieszkańcy mogliby się ukryć przed wzrokiem obserwatora z zewnątrz jest łazienka. Została ona umieszczona w tubie wymurowanej z kamienia.

Nowoczesna aranżacja

Na wyposażenie domu składają meble wykonane z drewna orzechowego według projektu Ludwiga Miesa van der Rohe. Sam Johnson nie ukrywał, że inspiracją przy projektowaniu szklanego domu była właśnie twórczość tego architekta i główną ideą jaką się kierował: „mniej znaczy więcej”.

Modernistyczna inspiracja

Szklany dom Johnsona stał się w pierwszych latach  istnienia inspiracją dla wielu amerykańskich architektów, którzy zaczęli tworzyć budynki różnej wielkości i przeznaczone dla różnych celów z elewacjami ze szkła i stali. Uznawany jest za jedną z ikon architektury modernizmu.

Słynny japoński artysta Yayoi Kusama zainspirowany pracami Johnsona udekorował zewnętrzne szklane ściany i drzwi Glass House. Umieścił on na nich 1200 czerwonych winylowych kropek, które różnią się wielkością od około pięciu do dziesięciu cali. Efekt jest piorunujący, radykalnie odmienił wygląd obiektu nie tylko od zewnątrz, ale też i od wewnątrz. W środku kropki rzucają okrągłe cienie na wnętrza, co całkowicie zmienia odbiór wystroju wnętrz Glass House.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
adulttorrent.org/details/zensyuui

Этот полезный web-сайт про направление top-obzor.com.