Najlepsze Domy
Stylowe domy z drewna

Stylowe domy z drewna

Domy z drewna od lat mają swoich wiernych zwolenników, stanowią w zasadzie stały element krajobrazu górskiego, gdzie szczególnie popularne są domy z bali. Coraz częściej Polacy budują również domy szkieletowe i domy prefabrykowane, głównie ze względu na niższe koszty budowy.

Domy z drewna od lat mają swoich wiernych zwolenników, stanowią w zasadzie stały element krajobrazu górskiego, gdzie szczególnie popularne są domy z bali. Coraz częściej Polacy budują również domy szkieletowe i domy prefabrykowane, głównie ze względu na niższe koszty budowy.

Wybór technologii budowy domu drewnianego to podstawowa decyzja, przed którą stoi inwestor zanim wybierze projekt. Każda z technologii domów drewnianych ma swoje zalety i wady, dlatego warto bliżej się z nimi zapoznać.

Drewniany dom szkieletowy

Choć większość inwestorów stojących przed wyborem technologii przekonana jest, że budownictwo szkieletowe swoje źródła ma w budownictwie kanadyjskim, to nie do końca jest to zgodne z prawdą. Tan naprawdę technika ta wywodzi się ze Szwecji. Domy w technologii szkieletowej charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną, bowiem praktycznie całą grubość ściany stanowi w tym przypadku izolacja. Konstrukcja wykonana w tym porządku jest niezwykle lekka.

Betonowanie i murowanie ogranicza się jedynie do wylania fundamentów, a prace budowlane można prowadzić przez cały rok, nawet zimą. Niewielki ciężar konstrukcji domu wpływa na znaczące oszczędności w przypadku wykonywania fundamentów. Drewniane elementy konstrukcyjne montowane są za pomocą metalowych łączników i gwoździ. Całkowity czas budowy przy doświadczonej ekipie budowlanej, łącznie z montażem instalacji może trwać jedynie 3 miesiące.

Domy szkieletowe mają także inną ważną zaletę – można je przebudowywać i rozbudowywać wedle zmieniających się potrzeb. W porównaniu z budynkami murowanymi o takich samych wymiarach zewnętrznych, konstrukcje szkieletowe mają większą przestrzeń domu nawet o 15%. Wynika to z mniejszej grubości ścian, przy zachowaniu tej samej izolacyjności cieplnej, co w budynkach murowanych. Dom kanadyjski nie posiada bezwładności cieplnej, oznacza to, że ogrzewane jest tylko powietrze w budynku, a nie także jego ściany. W ten sposób znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w domu. Jeśli nikogo nie ma w domu – nie grzejemy. Dom kanadyjski nagrzewa się z 8 do 21 stopni C w dwie godziny.

Domy szkieletowe nie muszą mieć elewacji domu drewnianego, zachowują więc właściwości zdrowych domów z drewna, z drugiej zaś możemy dowolnie wykańczać elewację takiego budynku. Dla osób preferujących zdrowy klimat domów drewnianych, ale nieprzekonanych do drewnianych elewacji jest to propozycja na miarę ich oczekiwań.

Ciepły dom z bala

Budynki z bala oparte są na tradycyjnych technologiach wznoszenia domów. Różnią się od domów szkieletowych nie tylko formą zewnętrzną, ale przede wszystkim solidnością i trwałością konstrukcji. Jednowarstwowe ściany z bali mają także lepsze właściwości „oddychające”. Zgodnie z wytycznymi, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych powinny osiągać przenikalność cieplną na poziomie 0,25 W/m²K. W przypadku domów z bali, napotykamy na określony problem. Aby sprostać tym wymaganiom, grubość bali powinna wynosić ok. 60 cm, w praktyce najczęściej stosowane są bale o grubości do 30 cm, które bez ocieplenia osiągają współczynnik w granicach 0,59 W/m²K. W tym momencie pozostaje jednak konieczność ocieplania domów z bali od wewnątrz.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
aboutviagra.info

site develop

http://profvest.com