Najlepsze Domy
Sky Garden. Zobacz dom pasywny, który powstaje w Warszawie

Sky Garden. Zobacz dom pasywny, który powstaje w Warszawie

Głównym zamierzeniem projektowym była chęć stworzenia kompaktowego domu jednorodzinnego, który mógłby stać się alternatywą dla polskiego modelu domu katalogowego. Domu, który oprócz energooszczędnego wykorzystania energii będzie tani i prosty w budowie oraz będzie zwracał uwagę na ekologiczny styl życia i aspekt przestrzeni mieszkalnej współtworzonej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Głównym zamierzeniem projektowym była chęć stworzenia kompaktowego domu jednorodzinnego, który mógłby stać się alternatywą dla polskiego modelu domu katalogowego. Domu, który oprócz energooszczędnego wykorzystania energii będzie tani i prosty w budowie oraz będzie zwracał uwagę na ekologiczny styl życia i aspekt przestrzeni mieszkalnej współtworzonej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Po pierwsze, wykorzystanie możliwości działki

Dom na planie kwadratu o wymiarach 10 x 10 m zapewnia łatwe ulokowanie na małych działkach i tym samym stanowi alternatywę dla skomplikowanych rzutów domów katalogowych, wymagających dużych działek i specyficznego ułożenia w terenie.

Zobacz także: Dom ekologiczny. Interesująca realizacja projektu Piotra Kuczii

Projektowany dom oraz zabudowa przedpola działki od strony ulicy może zostać powielona w układzie szeregowym. Jest to ciekawa propozycja uporządkowania pierzei ulicy tkanki miejskiej, która często wymyka się spod kontroli. Proponowane ogrodzenie, wraz ze strefą zieleni, garażem, schowkiem na rowery i śmietniki zapewnia spójność architektoniczną projektowanego domu i otoczenia oraz możliwość wprowadzenia indywidualnej identyfikacji.

Forma ściętej kostki

Przyjęta prosta i nowoczesna forma ściętej kostki jest atrakcyjną alternatywą dla typowych projektów katalogowych. Prosty dach pulpitowy zorientowany na stronę południową wspiera działanie kolektorów słonecznych i kolekcjonowanie wody deszczowej. Plan na rzucie kwadratu o zewnętrznych wymiarach 10 x 10 wynika z przyjętej strategii oszczędności energii.

Umiejscowiony na dachu ogród z ażurową ścianką od strony północnej, rozbija masę elewacji, tworząc od strony ulicy, lewitujące zielone ogrody, które stanowią zarazem interesujący punkt widokowy dla mieszkańców. Prosty układ wnętrz ułatwia dopasowanie parteru dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykorzystany na elewacjach system przesuwnych paneli, oprócz funkcji regulacji prywatności, ma ważne zadanie regulacji bilansu energetycznego domu. Panele stanowią ważną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, które może prowadzić do przegrzania domu. Dodatkowo panele zapewniają ochronę przed wiatrem oraz regulują natężenie wentylacji przy otwartych oknach, dają możliwość animacji elewacji.

Konstrukcja

Przyjęta technologia szkieletowej konstrukcji drewnianej jest bardzo przyjazna dla środowiska, ponieważ wykorzystuje naturalny surowiec, jakim jest drewno. Pozyskuje się je z odnawialnego zasobu leśnego, czyli ściętych drzew, które następnie poddawane są odpowiedniej obróbce.

Do zalet konstrukcji drewnianych należy również krótki czas budowy, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów budowy. Specjalnie zastosowana konstrukcja akumulacyjnej podłogi zwiększa masę termiczną budynku regulując odpowiednio temperaturę domu latem i zimą.

Podniebny ogród „Sky garden”

Założeniem projektowym było stworzenie domu, który oprócz pasywnego wykorzystania energii, będzie oferować dodatkowe miejsce pracy i wypoczynku dla mieszkańców oraz da możliwość stworzenia oazy zieleni z całorocznym ogródkiem do hodowli kwiatów, warzyw i owoców. Ogród może pełnić także funkcję jadalni, dodatkowego „zielonego” salonu, pokoju do pracy lub atelier, pokoju gier i zabaw dzieci, czy stać się kącikiem medytacji wśród obecnej przez cały rok zieleni.

Zintegrowanie zimowego ogrodu z dachem domu, w porównaniu z typowo spotykanym rozwiązaniem na poziomie terenu przydomowej działki, wpływa korzystniej na bilans energetyczny domu. Proponowane przez architaktów z pracowni Menthol Architects rozwiązanie zmniejsza ilość przegród ogrodu, jak i domu, które byłby wystawione na warunki atmosferyczne, eliminując konieczność budowania izolowanej podłogi na gruncie pod wolno stojącym ogrodem oraz redukując powierzchnię dachu projektowanego domu.

W okresie jesienno-zimowym zintegrowany z bryłą budynku ogród zimowy za sprawą tzw. efektu cieplarnianego pełni rolę bufora cieplnego, wykorzystującego naturalne źródło energii – promienie słoneczne.

Wkomponowany w bryłę budynku ogród, przylegając do ściany północnej i stropu domu zapewnia swoistą symbiozę domu i ogrodu pod względem energetycznym – w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku.

Latem, temperatura dobrze zagospodarowanego zielenią ogrodu, będzie średnio niższa o 2°C od temperatury zewnętrznej, co jest spowodowane parowaniem wody z roślin oraz możliwością otwierania paneli zapewniających przewietrzanie. Ogród zimowy stanowi dodatkowa barierę przed wiatrami z północy oraz wygłusza dochodzące od strony ulicy hałasy.

Dodatkowo, wbudowany na dachu ogród z oknem do wnętrza domu, pełni rolę „studni świetlnej”, doświetlającej przestrzeń schodów i korytarza oraz wspomaga naturalną wentylację latem (efekt ciągu komina).

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
cleansale.kiev.ua

системы автоматического полива