Najlepsze Domy
Polacy stawiają na nowoczesne rozwiązania w projektowaniu domów

Polacy stawiają na nowoczesne rozwiązania w projektowaniu domów

Rynek domów jednorodzinnych dość mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Klienci stali się bardziej wymagający wobec architektów. Ich zainteresowanie nowatorskimi rozwiązaniami, personalizacją projektów i światowymi trendami doprowadziło do jakościowej zmiany powstających budynków.

Polacy coraz częściej wpływają na architektów, by ci w swoich projektach uwzględniali estetykę, ergonomię i ekologię. Zamiast stawiania wielkich brył, wybieramy nowoczesne rozwiązania, które przynoszą oszczędności w eksploatacji i pasują do otoczenia obiektu mieszkalnego. Ten trend w budownictwie domów będzie się umacniał wraz ze wzrostem świadomości oraz wrażliwości społecznej nabywców.

Rynek domów jednorodzinnych dość mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Klienci stali się bardziej wymagający wobec architektów. Ich zainteresowanie nowatorskimi rozwiązaniami, personalizacją projektów i światowymi trendami doprowadziło do jakościowej zmiany powstających budynków. Odpowiadają za nią oczywiście również projektanci, którzy wyzwolili się z jarzma wątpliwych estetycznie wymagań inwestorów indywidualnych i tradycyjnego budownictwa.

W ostatnich latach cieszą się powodzeniem projekty, które nawiązują do estetyki odpowiadającej charakterowi danej osoby. Klienci wybierają takie szkice, które są przede wszystkim ładne, ale jednocześnie szukają rozwiązań prawidłowych technologicznie. Oznacza to, że dom musi być nie tylko atrakcyjny w swoim wyglądzie, ale również energooszczędny. Powinien wykorzystywać nowoczesne technologie i cechować się funkcjonalnością, nie tylko w wymiarze samego zamieszkiwania, mówi Grzegorz Sperczyński z firmy Cada Casa.

Zdaniem Sperczyńskiego, największy wpływ na wybór konkretnego projektu ma jego indywidualizm. Wynika to z potrzeby klienta, który chce idealnie dopasować koncept do przestrzeni swojej działki. Znaczenie mają również wybrane przez niego walory estetyczne i utylitarne.

W ocenie Anatola Kuczyńskiego, sekretarza Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, takim wyznacznikiem są za to międzynarodowe trendy, które bacznie obserwują Polacy.

Przestaliśmy budować domy na pokaz, domy zbyt duże. Znaczenia nabrała racjonalizacja w wykorzystaniu powierzchni działki czy budynku. Ponadto rozwiązania, które stosujemy w projektowaniu, są podporządkowane pewnym wymogom ekologicznym. Dzięki temu powstające obiekty mieszkalne coraz częściej cechują się energooszczędnością. Takie wymagania stawiają przed nami klienci, zauważa Anatol Kuczyński.

Obecnie na świecie promowana jest architektura bazująca na funkcjonalności rozwiązań i kompaktowej formie. Te dobre wzorce trafiają również do naszego kraju. Polacy już teraz chcą przenosić je na rodzimy grunt. W opinii Kuczyńskiego, moda ta będzie się utrzymywać. W dłuższej perspektywie spowoduje to, że w niepamięć odejdą projekty niedopasowane do lokalnej zabudowy, które stawiają jedynie na wizualną manifestację domniemanego bogactwa klientów.

Odnoszę wrażenie, że atrakcyjny dla architektów trend związany z wyższą kulturą estetyczną zamawiających będzie postępował. Klienci oczekują, by dom nawiązywał do ogólnoświatowych nurtów architektury zrównoważonej i estetycznie minimalistycznej, a nie tradycji. Zarówno w prasie, jak i programach telewizyjnych pojawia się coraz więcej przykładów wartościowych, dobrze zaprojektowanych budynków. Wpływa to na podniesienie świadomości estetycznej po stronie klientów, którzy zamawiając projekty oczekują podobnych rozwiązań, wyjaśnia sekretarz Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
ремонт посудомоечных машин киев

ремонт стиральных машин indesit

электроды по нержавейке