Najlepsze Domy
Inteligentny dom. Sprawdź co to takiego

Inteligentny dom. Sprawdź co to takiego

Zarządzający domem system inteligentnych urządzeń przestał być domeną fantastyki naukowej. Dziś w każdym domu możemy sprawić sobie prywatną sztuczną inteligencję.

Zarządzający domem system inteligentnych urządzeń przestał być domeną fantastyki naukowej. Dziś w każdym domu możemy sprawić sobie prywatną sztuczną inteligencję.

Czasy, w których jako domownicy nie musimy się martwić o wyłączenie ogrzewania w wietrzonym pomieszczeniu, czy zgaszenie światła przed wieczornym wyjściem do kina nie są już wyłącznie tematyką opowiadań lub filmów science fiction. Tak wyglądać może zwyczajne życie przeciętnego Kowalskiego, jeśli w swoim domu zainstaluje system inteligentnego budynku.

Analiza potrzeb

Zanim podejmiemy się zwiększenia IQ naszego domu, warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od zainstalowanych rozwiązań. Jeśli, na przykład, zależy nam na tym, aby zdalnie uruchamiać kilka domowych sprzętów lub, aby światło w salonie zapalało się tylko wtedy, gdy jesteśmy w nim obecni odpowiedzią na nasze potrzeby mogą być rozwiązania indywidualne, bez konieczności instalacji kompleksowego systemu.

Możemy zamontować czujniki ruchu zintegrowane z instalacją oświetleniową lub zakupić urządzenie z dostępną aplikacją na smartfona (coraz więcej producentów domowych sprzętów udostępnia oprogramowanie umożliwiające sterowanie danym urządzeniem z pozycji smartfona bądź tableta). Jeśli jednak zależy nam na pełnej automatyzacji domu, warto zainwestować w zintegrowany system automatyki domowej. Wówczas do wyboru mamy instalację przewodową lub bezprzewodową.

Przewodowy czy bezprzewodowy

Najpopularniejszym systemem działającym w oparciu o instalację przewodową jest KNX. System ten jest ogólnoświatowym standardem otwartym, który gwarantuje bardzo dużą dowolność doboru poszczególnych urządzeń. System ten jest kompatybilny ze sprzętami ponad kilkuset producentów, co znacznie ułatwia dobór poszczególnych urządzeń. Decyzję o instalacji systemu przewodowego powinniśmy podjąć już na etapie budowy domu – wszelkie późniejsze „poprawki” wprowadzane do systemu mogą wiązać się z koniecznością kucia ścian i sporą ingerencją w infrastrukturę budynku.

Dlatego też do domów już istniejących poleca się zazwyczaj instalacje bezprzewodowe. Nie wymagają one bowiem prowadzenia kabli, a co za tym idzie inwestor nie musi przeprowadzać radykalnego remontu. Montaż systemów bezprzewodowych jest zazwyczaj również mniej kosztowny. System bezprzewodowy jest również łatwiej rozszerzyć, dodając do niego nowe urządzenia. Ponieważ nie ma konieczności doprowadzenia kabli, rozbudowanie systemu odbywa się na poziomie skonfigurowania sprzętu. W przypadku niektórych systemów ich interfejs jest na tyle czytelny i przyjazny użytkownikowi, że może on sam podjąć się konfiguracji nowego elementu inteligentnej instalacji. Warto jednak dodać, że obecnie również systemy przewodowe mogą być uzupełniane o systemy bezprzewodowe działające w oparciu o fale radiowe, co znacznie ułatwia integrację domowych sprzętów.

Przeciwnicy i sceptycy systemów bezprzewodowych powołują się często na niestabilność fal radiowych. Ciężko jest im odmówić racji, gdyż sama łączność radiowa ma tendencje do zanikania, czego doświadczamy nie raz np. korzystając z sieci Wi-Fi na komputerze. Trzeba jednak zaznaczyć, że producenci systemów działających w oparciu o tę technologię opracowali specjalne rozwiązanie, zwane MESH, które zapobiega utracie sygnału.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
build a website

how to promote web