Najlepsze Domy
Haus F

Haus F

Haus F to bardzo nietypowy dom, który powstał w miejscowości Esslingen am Neckar, w południowo-zachodnich Niemczech. Jako że kupienie tam działki jest nie lada wyczynem, architekci ze studia Finckh postanowili każdy metr kwadratowy wykorzystać do maksimum.

Haus F to bardzo nietypowy dom, który powstał w miejscowości Esslingen am Neckar, w południowo-zachodnich Niemczech. Jako że kupienie tam działki jest nie lada wyczynem, architekci ze studia Finckh postanowili każdy metr kwadratowy wykorzystać do maksimum. Dzięki temu powstał ciekawy projekt domu, który mieści się na naprawdę maleńkiej działce. Co ciekawe, tuż za domem znalazło się miejsce na niewielki basen. Efekt nieprzeciętnego projektu można zobaczyć na zdjęciach.

Niewielkie rozmiary działki (do wykorzystania była przestrzeń o szerokości zaledwie 5 m) nie były jedynym problemem niemieckich architektów. Kolejnym było strome zbocze. Jednak, jak często przyznają architekci, nietypowe (wręcz ekstremalne warunki) zmuszają do kreatywnego myślenia.

Dzięki czemu powstają ciekawe, oryginalne projekty. W tym przypadku na niewielkiej działce powstał wąski dom o prostym kształcie.

Na pierwszy rzut oka mamy wrażenie jakby to nie był dom, a jakaś konstrukcja wyrastająca ze wzgórza. Dzięki takiemu podejściu ("wejściu" w zbocze) zyskano dodatkową powierzchnię użytkową. Przed domem ustawiono garaż, tak by nie "odbierał" przestrzeni zawartej w bryle budynku.

Przednia i tylna elewacja są niemal w całości przeszklone. Dzięki temu dom jest znakomicie doświetlony światłem naturalnym, a zimą "darmowo" ogrzany energią słoneczną.

Dwie boczne elewacje wykonano z przepuszczających światło płyt poliwęglanowych, które zapewniają dobrą izolację cieplną i prywatność.

Wnętrza domu urządzono w bardzo surowym, minimalistycznym stylu. Dominującymi kolorami są biel i szarość betonu, gdzieniegdzie tylko ożywione czernią mebli.

013-haus-finckh-architekten.jpg
013-haus-finckh-architekten.jpg

 Niewielki basen tuż za domem. Fot. Finckh

  • myhuy,

    ale pewnie pibzdzi w zimie
https://220km.com.ua

sledoc.com.ua

www.biceps-ua.com