Najlepsze Domy
GG House – niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Krakowie

GG House – niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Krakowie

Dom został zaprojektowany na południowym, stromym stoku w zielonej dzielnicy Krakowa – Przegorzały. Jego konstrukcja opiera się na czterech kolumnach z wysuniętym tarasem, z którego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę. To właśnie nietypowa lokalizacja, trudne i niewdzięczne ukształtowanie działki stało się dla architekta wyzwaniem.

Dom został zaprojektowany na południowym, stromym stoku w zielonej dzielnicy Krakowa – Przegorzały. Jego konstrukcja opiera się na czterech kolumnach z wysuniętym tarasem, z którego rozciąga się przepiękny widok na Wisłę. To właśnie nietypowa lokalizacja, trudne i niewdzięczne ukształtowanie działki stało się dla architekta wyzwaniem.

Prosta bryła, nacięta otworami okien, ma za zadanie wpuścić maksymalną ilość światła słonecznego do wnętrza. Południowa elewacja budynku, zadaszona balkonami i podcieniami daje w lecie przyjemne schronienie przed silnymi promieniami, a zimą pozwala słońcu na penetrację wnętrza. Zastosowane materiały: kamień, szkło i drewno nadają bryle domu klasycznej elegancji.

Lokalizacja zobowiązuje

GG dom wybudowano w krakowskich Przegorzałach, obszarze, administracyjnie należącym do dzielnicy Zwierzyniec. To wyjątkowa malownicza okolica. Znana jest głównie ze skalnego urwiska, ciągnącego się nad wiślanym brzegiem. Na szczycie owego urwiska stoi dom, który w historyzującym stylu zbudował w latach 1928-1929 Adolf Szyszko-Bohusz, architekt i konserwator zabytków. Kamienną budowlę zaprojektował dla siebie. Obecnie ten dom jest zabytkiem, okolica zaś – rezerwatem, nic więc dziwnego, że sąsiednie tereny są szczególnie atrakcyjne dla współczesnych inwestorów. Sąsiedztwo z istniejącymi zabytkowymi nieraz domami to też zobowiązanie i wyzwanie dla architekta.

Zawieszony nad urwiskiem

Architekt postanowił nie tylko wkomponować dom w unoszący się teren, ale też zapewnić jego mieszkańcom piękne widoki z okien. Położenie domu na wysokiej skarpie wymusiło jeszcze jedno rozwiązanie: do jego wnętrza prowadzą strome schody, ale i zamknięta w szklanej wieży winda.

Różnica poziomów pomiędzy końcami terenu, na którym stanął niezwykły dom jednorodzinny wynosi aż 12 metrów. Na najniższym poziomie działki, gdzie łączy się ona z drogą dojazdową zlokalizowano garaż. Sam dom znajduje się powyżej, posadowiony na czterech dziesięciometrowych słupach. Sama bryła ma dość prosty kształt zwieńczonego dwuspadowym dachem prostopadłościanu. Atrakcyjność tego projektu polega na rozczłonkowaniu i „ponacinaniu” tej smukłej bryły tak, by do jej wnętrza dostawało się jak najwięcej światła.

Zobacz także: Dom jednoosobowy. Czy da się mieszkać na 40 m²?

Dom jednorodzinny sięga szczytu zbocza, gdzie zlokalizowano ogród. Z tej strony dom również wygląda bardzo tradycyjnie. Dopiero gdy patrzy się na niego z dołu można zauważyć, jak dużą różnicę poziomów pokonuje. W miejscu, z którego rozciąga się najładniejszy widok architekt w bryłę domu wpisał rozległy taras.

Niezwykły dom jednorodzinny powstał z naturalnych materiałów. Nietypowy kształt bryły jest tu atutem samym w sobie, dlatego do wykończenia domu zastosowano standardowe, ale eleganckie i powściągliwe w swoim charakterze, materiały: kamień, szkło, jasny tynk, drewno. Stonowana kolorystyka doskonale koresponduje z interesująca i ponadprzeciętną architekturą domu.


Lokalizacja: Kraków, ul. Księcia Józefa 189
Inwestor: prywatny
Projektant: pracownia ARCHITEKT TADEUSZ LEMANSKI
Powierzchnia: 369 m²
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Źródło: ARCHITEKT TADEUSZ LEMANSKI/www.architektlemanski.pl

 

  • BartArt,

    A na ile ten budynek jest efektywny energetycznie? Wszystkie strony świata większości w przegrodach szklanych, osłony płócienne ehh...architekci wy się w końcu do edukujcie że na świecie instaluje się systemy przegród elektrochromowych dzięki którym zwiększamy efektywność energetyczną budynku o ponad 30%!

www.maxformer.com

мужские кошельки

www.shtory.ua/figurnye-lambrekeny