Najlepsze Domy
Energooszczędny dom przyszłości

Energooszczędny dom przyszłości

Na prawidłowe funkcjonowanie domu energooszczędnego wpływa wiele czynników. To one sprawiają, że jego mieszkańcy mogą korzystać z zalet tego typu konstrukcji. Fot. Shutterstock
Na prawidłowe funkcjonowanie domu energooszczędnego wpływa wiele czynników. To one sprawiają, że jego mieszkańcy mogą korzystać z zalet tego typu konstrukcji. Fot. Shutterstock
Na prawidłowe funkcjonowanie domu energooszczędnego wpływa wiele czynników. To one sprawiają, że jego mieszkańcy mogą korzystać z zalet tego typu konstrukcji. Nie bez przyczyny są one popularne na Zachodzie, zwłaszcza w Skandynawii, Niemczech, czy za oceanem – w Kanadzie.

Obecnie dom nie tylko ma chronić przed zimnem i zapewniać schronienie, ale także oferować mieszkańcom komfort i zdrowie. Powinien spełniać nowoczesne standardy ekologiczne i bazować na zastosowaniu innowacyjnych technologii. W ten sposób będzie im służył przez długie lata.

Na prawidłowe funkcjonowanie domu energooszczędnego wpływa wiele czynników. To one sprawiają, że jego mieszkańcy mogą korzystać z zalet tego typu konstrukcji. Nie bez przyczyny są one popularne na Zachodzie, zwłaszcza w Skandynawii, Niemczech, czy za oceanem – w Kanadzie. Mniejsze rachunki za użytkowanie, większe oszczędności w budżecie, ciepło w budynku i brak konieczności częstych napraw to korzyści, jakie można osiągnąć dzięki energooszczędności.

Fundament to podstawa

Aby dom spełniał swoją rolę, wbrew pozorom najważniejszym czynnikiem jest właściwy dobór systemu izolacji fundamentu, a nie tylko ocieplenie ścian, okna czy izolacja dachowa. Dobrze wykonany fundament powinien posiadać izolację poziomą i pionową. Izolacja pozioma chroni przed ucieczką ciepła, stanowiąc barierę w kontakcie z gruntem. Istotny jest tutaj parametr ochrony przed wilgocią, jaka może wydostawać z gruntu. Z kolei pionowa izolacja odpowiada za ochronę przed zawilgoceniem przedostającym się przez ścianę fundamentową.

Warto również wziąć pod uwagę, że źle izolowany taras, nieprawidłowo połączony z budynkiem, może spowodować mostek ciepła o współczynniku powyżej 1 W/m²•K. To spowoduje, że podłoga w salonie będzie zimna oraz że pomiędzy ścianami a resztą konstrukcji wystąpi zbyt duża różnica temperatur. Wpływa ona niekorzystnie na pracę murów i w konsekwencji przyczynia się do szybszego zużycia technologicznego, przestrzega Grzegorz Sperczyński, COO z firmy Cada Casa.

Gdy klient planuje podpiwniczenie budynku, musi pilnować, czy fundamenty są prawidłowo izolowane. Właściwe wyliczenia parcia gruntu i przygotowanie piwnicy mogą wpłynąć na późniejszą trwałość elementów, zawilgocenia lub pękanie ścian, a także na nierównomierne osiadanie budynku.

Stolarka otworowa

Jeżeli chcemy, aby okna nie przepuszczały ciepła w naszym energooszczędnym domu, nie wystarczy jedynie zachować parametru energooszczędności, wskazywanego przez współczynnik Umax<0,8W/m²•K, który oznacza przenikalność cieplną dla całego okna. Istotne są także inne czynniki np. liczba szyb i grubość, która powinna być skorelowana z rodzajem profilu okna. Zbyt wiotki profil będzie podatny na skręcanie, co w konsekwencji może spowodować wypaczanie się okien, wynikające ze zwiększonego ciężaru szyby.

Znaczenie może mieć także materiał użyty do produkcji ramy. Najpopularniejsze obecnie to PVC i aluminium. PVC stanowi tańszy materiał o lepszych parametrach cieplnych, ale krótszej żywotności. Aluminium jest droższe, ale zapewnia lepszą żywotność technologiczną, nie wypacza się pod wpływem temperatury. Posiada jednak gorsze parametry cieplne, o ile nie zostaną zastosowane dodatkowe systemy, eliminujące ten problem, radzi Sperczyński.

Nie wolno ignorować sposobu osadzenia szyby. W technologiach klasycznych stosuje się dodatkową izolację, aby zminimalizować mostki termiczne na połączeniu z ościeżnicą. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe, które pozwalają schować okno w konstrukcji w taki sposób, aby mostki termiczne były wyeliminowane. Ważny jest także sposób mocowania szyb w ościeży i rodzaj uszczelek. Nieprawidłowe użycie materiałów może spowodować wypływ ciepła na ramkach szyby, co wpływa na obniżenie klasyfikacji.

Standardy energooszczędności

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
черные шторы

www.steroid-pharm.com

www.steroid.in.ua/products/sustaver