Najlepsze Domy
Ekologiczny dom nad Jeziorem Goczałkowickim

Ekologiczny dom nad Jeziorem Goczałkowickim

Piotr Kuczia, architekt mieszkający i pracujący w Osnabruecku w Niemczech, zawsze marzył o domu ekologicznym, ekonomicznym i energooszczędnym. Dopiero niedawno, realizując dom ekologiczny, zrealizował swoje marzenia.

Dom ekologiczny powstał nad Jeziorem Goczałkowickim w Łące koło Pszczyny. Ten niecodzienny projekt zwraca na siebie uwagę nietypową bryłą, porostami na dachu, ścianami z prostych, nieimpregnowanych desek, czarną elewacją tzw. wieży.

Działka, na której powstał dom charakteryzuje się lekkim spadkiem w kierunku północnym (w kierunku jeziora). Przyległy teren to dotychczas obszary rolnicze. W przyszłości należy w okolicy spodziewać się zabudowy jednorodzinnej.

Modelowy Dom Ekologiczny powstał na rzucie kwadratu. Do wykończenia dolnej elewacji, zbudowanej z pustaków, wykorzystano surowe deski modrzewiowe. Wieżę pokryto płytkami włókno-cementowymi. Będą się nagrzewać, zmniejszając straty ciepła.

Całość została obudowana szczelną termoizolacją o grubości 20 cm.

Na dachu części parterowej położono papę, jednak wierzchnią warstwę stanowią kilkucentymetrowy substrat ziemny oraz porosty. Zieleń dachowa jest doskonałym izolatorem. W tym domu nie ma żadnej szczeliny, ciepło stąd nie ucieknie – zapewnia Kuczia.

Otwarta przestrzeń

Główna część mieszkalna znajduje się na parterze, który ma 175 m2. Wnętrze stanowi duża otwarta przestrzeń bez korytarzy, prawie bez ścian, z wąskimi schodami łączącymi dwa piętra z parterem. Nie lubię korytarzy ani szerokich klatek schodowych. Uważam, że są niepotrzebne, zajmują zbyt wiele miejsca w domach - dodaje projektant.

Do ogrodu wychodzi się przez oszkloną ścianę. Po jej prawej stronie Kuczia wystawił ścianę z gliny, która będzie regulowała poziom wilgoci w mieszkaniu i akumulowała ciepło. To sprawia wrażenie, że ten dom sam oddycha.

Nowoczesne instalacje

Dom nie ma komina, ciepła woda pochodzi z kolektorów słonecznych, w łazience na ścianach zamontowano białe szkło, na podłodze nie ma kafelków ani parkietów, tylko szlifowany beton. W pokojach na piętrze pojawiły się drzwi przesuwne lub do popychania, bez klamek. Całości dopełnia zaawansowana wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła.

Materiały budowlane

Przy doborze materiałów budowlanych i wykończeniowych kierowano się m. in. następującymi kryteriami:

1. materiały naturalnego pochodzenia
2. nadające się do recyklingu / pochodzące z recyklingu
3. nie budzące zastrzeżeń pod względem zdrowotnym 
4. w miarę możliwości wytwarzane w okolicy
5. zużywające niewiele energii w procesie wytwarzania

Przykładem jest okładzina elewacyjna z surowych, struganych desek modrzewiowych. Wentylowana od spodu konstrukcja fasady w technologii suchej lekkiej, jak i korzystne właściwości drewna modrzewiowego pozwalają na rezygnację ze stosowania chemicznych środków konserwujących. Niemalowane deski modrzewiowe z czasem nabierają charakterystycznej „patyny” – szlachetnego koloru szarego, który jest w tym przypadku zamierzonym efektem kolorystycznym. Zamiast zmagać się z naturalnymi procesami starzenia się materiałów, fakt ten zaakceptowany został i wkalkulowany w koncepcję budynku

Projekt: arch. Piort Kuczia

powierzchnia zabudowy: 129,00 m2
powierzchnia użytkowa: 180 m2
kubatura: 726,90 m3
zapotrzebowanie energetyczne = 26,96 kWh/ (m2·k)

Czytaj także: Nowoczesny dom w lesie. 

  • Architekt ,

    Niestety wystąpił błąd w lokalizacji, gdyż faktycznie jest to miejscowość Łąka, ale zalew również Łąka goczalkowicki zalew jest w znacznej odległości
adulttorrent.org

www.best-mining.com.ua

http://kompozit.ua