REKLAMA
Najlepsze Domy
Dom parterowy. 20 projektów z polskich pracowni

Dom parterowy. 20 projektów z polskich pracowni

Dom parterowy w wielu sytuacjach będzie najlepszym wyborem. Ma on swoje niepodważalne zalety, takie jak: komunikacja w poziomie, bezpośredni kontakt i dostęp do otaczającego terenu, łatwe oddzielenie, szczególnie akustyczne, strefy nocnej od dziennej.

Dom parterowy w wielu sytuacjach będzie najlepszym wyborem. Ma on swoje niepodważalne zalety, takie jak: komunikacja w poziomie, bezpośredni kontakt i dostęp do otaczającego terenu, łatwe oddzielenie, szczególnie akustyczne, strefy nocnej od dziennej.

Tego typu dom z pewnością sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi lub osób w podeszłym wieku, gdyż dla nich kilkunastokrotne pokonywanie schodów na poddasze to nie lada wyzwanie.

Koszty budowy

Budowa domu parterowego z reguły jest również tańsza niż budowa domu piętrowego. Tu te koszty nieco inaczej się po prostu rozkładają. Z pewnością potrzebujemy większej działki, dlatego domy jednokondygnacyjne zdecydowanie lepiej budować na przedmieściach lub na wsi.

Większa będzie tu powierzchnia dachu i fundamentów. Jednak fundamenty będą musiały to przenosić znacznie mniejsze obciążenia. Koszt wykonania stropu będzie za to niższy. Jeśli zaprojektowano strych, wystarczy strop drewniany.

Na etapie stanu surowego, dom parterowy jest rozwiązaniem droższym niż dom z poddaszem. Jednak jeśli uwzględnimy cenę robót wykończeniowych szale wagi cenowej się odwracają, gdyż roboty wykończeniowe parterówki nie wymagają takich nakładów jak piętrowego.

Polacy, którzy podążają za architektoniczną tradycją rodziców i dziadków, często nie są usatysfakcjonowani „skromnym” wyglądem domów parterowych. Wydaje im się, że domy parterowe prezentują się mało okazale na tle piętrowych domów sąsiednich.

Możliwość rozbudowy

Można też wybudować dom parterowy, a później w razie potrzeby, rozbudować go o kolejną kondygnację. Trzeba jednak taką opcje przewidzieć na etapie wyboru projektu.

Zobacz także: Nowoczesny drewniany domek. Zobacz idealny projekt na podmiejską działkę

Łatwe do rozbudowy będą z pewnością domy kryte stropodachem płaskim ze stropem ciężkim (mogącym przenieść obciążenia użytkowe przyszłej kondygnacji). Taki dach można rozebrać, a prace budowlane związane z nadbudową kontynuować z zewnątrz w sposób niewymagający wyłączenia parteru z użytkowania.

Dobre zaplanowanie sposobu rozbudowy domu jest dość istotne z uwagi właśnie na możliwości jego użytkowania w trakcie budowy.

Funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom parterowy miał 300 m². Wszystko zależy od programu użytkowego. Może to się wydać zaskakujące, ale przy odpowiedniej działce ilość wariantów domu parterowego jest dużo większa, niż piętrowego. Wynika to z możliwości swobodnego rozkładu pomieszczeń w jednym poziomie, bez konieczności ich powiązania między sobą w pionie.

Rozkład funkcji w parterówce zależy bezpośrednio od jej kształtu. Możliwości jest wiele. Rozróżnić można takie rozkłady, jak zwarty prostokątny, atrialny, półatrialny, w kształcie liter L, T czy H. Niezależnie od kształtu, jaki przybierze bryła domu, najważniejsza jest komunikacja wewnętrzna oraz wejście do budynku. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
steroid-pharm.com

для повышения иммунитета

www.biceps-ua.com/universal-animal-pak-44-packs.html