Najlepsze Domy
Dom energooszczędny. Zobacz 7 ciekawych projektów

Dom energooszczędny. Zobacz 7 ciekawych projektów

Dom przyszłości do przede wszystkim dom energooszczędny. O trendach w polskim budownictwie opowiada architekt Małgorzata Simla, Pracownia Projektowa Archipelag.

Dom przyszłości do przede wszystkim dom energooszczędny. O trendach w polskim budownictwie opowiada architekt Małgorzata Simla, Pracownia Projektowa Archipelag. 

Gosia_Simla -- kopia.jpg
Gosia_Simla -- kopia.jpg

Energooszczędność to przyszłość

Nowoczesne budownictwo to bez wątpienia budownictwo energooszczędne, ukierunkowane na racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum surowców nieodnawialnych. Dom energooszczędny to propozycja wybierana przez osoby poszukujące budynku taniego w eksploatacji i ekologicznego, który będzie wytwarzał mniej CO2 oraz stanie się znakomitą przestrzenią do życia. Współcześni inwestorzy zwracają uwagę, aby budować z materiałów o dobrych współczynnikach przenikania ciepła, nie oszczędzają na wysokiej jakości izolacji termicznej przegród zewnętrznych, chętnie też sięgają po energooszczędne instalacje. Standardem jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, zwłaszcza w szczelnie zaizolowanych budynkach. Dużą popularnością cieszą się panele solarne, pompa ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne. W ostatnich latach dużo zmieniło w wyglądzie domów jednorodzinnych.

Mały dom jest w modzie

Zrezygnowano z dużych, wielopokoleniowych budynków na rzecz domów o powierzchni ok. 120-130 m2, które pozwalają na ograniczenie kosztów budowy i eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu codziennego użytkowania. Inwestorzy najczęściej wybierają domy z poddaszem użytkowym lub poddaszem do adaptacji o zwartej konstrukcji i prostym układzie dachu (dwuspadowym, czterospadowym). Skromna architektura to także ukłon w stronę ekologii i ograniczania zużycia energii – w takim budynku o wiele łatwiej osiągnąć zadowalające parametry energooszczędne.

Zorganizowane wnętrze

Wnętrze nowoczesnych domów charakteryzuje się perfekcyjnie zorganizowaną przestrzenią mieszkalną z wyraźnym oddzieleniem stref użytkowych – nocnej, dziennej i gospodarczej. Część dzienna jest na ogół zaplanowana jako otwarty obszar – salon połączony z jadalnią oraz kuchnią – dzięki ograniczonej ilości ścian całość jest większa i bardziej ustawna. Nowości pojawiły się także na elewacji – coraz rzadziej spotykamy domy o jednolitej, pastelowej barwie. Obecnie prym wiodą połączenia i kontrasty wykorzystujące urodę drewna, kamienia i klinkieru uzupełnione o stonowane barwy tynku.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://progressive.ua

profvest.com/2016/12/advanced-cash-otzivi-obzor.html

www.misterroof.net