Najlepsze Domy
Dom ekonomiczny. 15 projektów domów tanich w budowie

Dom ekonomiczny. 15 projektów domów tanich w budowie

Niski koszt budowy to jedno z wielu ważnych kryteriów podczas wyboru projektu domu. Dlatego warto już na etapie wyboru planu architektonicznego sprawdzić, czy dany budynek będzie ekonomiczny w realizacji.

Niski koszt budowy to jedno z wielu ważnych kryteriów podczas wyboru projektu domu. Dlatego warto już na etapie wyboru planu architektonicznego sprawdzić, czy dany budynek będzie ekonomiczny w realizacji.

Po czym poznać dom tani w budowie? - wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej Archipelag.

Kształt bryły

Wygląd domu w ogromnej mierze determinuje koszty jego wykonania. Szukając budynku taniego w realizacji warto zdecydować się na dom o prostej bryle, pozbawionej takich detali architektonicznych jak lukarny, balkony, wykusze, czy wieżyczki.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj domu. Wybierając między trzema typami budynków o podobnym metrażu – parterowym, piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym, najkorzystniej, pod względem ekonomicznym, jest zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. W porównaniu do budynku parterowego ma on mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, natomiast, w przeciwieństwie do domu piętrowego, nie trzeba w nim wykonywać dodatkowego stropu i pełnej kondygnacji, a te czynniki znacznie obniżają koszty budowy – wyjaśnia architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Rodzaj dachu

Wydatki związane z wykonaniem dachu to nie tylko pokrycie dachowe, ale także więźba i izolacja, dlatego najkorzystniej jest poszukać projektów z prostym dachem dwuspadowym, ewentualnie czterospadowym. Warto pamiętać, że mało skomplikowany dach pozwala na zastosowanie dowolnego pokrycia – zarówno droższej dachówki jak i ekonomicznej blachy, której ułożenie może być utrudnione na dachu o dużym stopniu rozrzeźbienia.

Brak piwnicy

Wielu inwestorów nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego bez pojemnej piwnicy, w której można urządzić kotłownię, spiżarnię lub garaż. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te pomieszczenia można ulokować na parterze. Jeżeli piwnica nie jest niezbędnym elementem domu, korzystnie będzie z niej zrezygnować – budowa podpiwniczenia jest zdecydowanie droższa, niż budowa podobnej powierzchni na poziomie terenu – radzi architekt Katarzyna Braun-Szulc.

Optymalny rozkład pomieszczeń

Układ funkcjonalny domu powinien byś starannie rozplanowany, dostosowany do stron świata i zmian nasłonecznienia w ciągu dnia oraz rytmu życia rodziny. Z punktu widzenia ekonomii, istotną kwestią jest rozmieszczenie w najbliższym sąsiedztwie pomieszczeń o podobnej funkcjonalności. Szczególną uwagę warto zwrócić na zblokowanie pionów instalacyjnych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych.

Garaż lub wiata

Inwestorzy mogą wybierać między garażem wolno stojącym lub garażem połączonym z domem, przy czym zdecydowanie tańszą opcją jest ten wkomponowany w bryłę budynku. Jeżeli garaż nie jest niezbędnym elementem domu, można z niego zrezygnować lub zdecydować się na tańszą i prostszą w realizacji wiatę samochodową.

Wielkość okien

Koszty związane z budową można ograniczyć również na etapie wyboru okien – warto zwrócić uwagę na ich wysokość i szerokość. Zdarza się, że wielkoformatowe profile muszą być wykonywane na indywidualne zlecenie, a wówczas potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Najkorzystniej jest poszukać domu ze standardowymi wymiarami stolarki okiennej, na które dodatkowo producenci dają kilkuletnią gwarancję – podpowiada architekt Katarzyna Braun-Szulc.

Elewacja

Modne współcześnie elewacje często zakładają zastosowanie drogich materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem można z nich zrezygnować na rzecz tynków strukturalnych lub tańszych okładzin wykonanych, np. z drewna rodzimego pochodzenia. Ciekawy efekt, inspirowany wzornictwem skandynawskim, można uzyskać zestawiając ze sobą tynki o różnych, często kontrastujących kolorach lub fakturach.

Na co zwrócić uwagę?

Koszty związane z budową domu można ograniczyć na każdym etapie, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać oszczędności. Pierwszym krokiem jest projekt – odpowiednio dobrany do możliwości finansowych inwestorów, gwarantuje sprawną i szybką budowę. Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w szczegółowy kosztorys, który dokładnie określi ceny i pomoże zaplanować wydatki – podsumowuje architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej Archipelag.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
http://adulttorrent.org

bitcoin биржи

хайп это