Najlepsze Domy
Dom budowany metodą gospodarczą, czy przez dewelopera - jaką opcję wybrać?

Dom budowany metodą gospodarczą, czy przez dewelopera - jaką opcję wybrać?

Budowa domu nie jest obecnie większym wydatkiem niż kupno mieszkania w dużym mieście. Ile kosztuje wybudowanie domu metodą gospodarczą, a ile musimy zapłacić u dewelopera?

Według badań Eurostatu ok. 40 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Najczęściej są one zlokalizowane poza miastami. Rezygnujemy z ciasnych blokowisk i wybieramy korzyści płynące z posiadania własnego kawałka ziemi. Ze statystyk wynika, że ponad 80 proc. Polaków chciałoby cieszyć się własnym domem.

Jakie domy wybieramy najczęściej?
Z ankiety przeprowadzonej przez domwstylu.pl wynika, że największym zainteresowaniem – 45 proc. respondentów – cieszą się domy pod miastem. Najczęściej wybierane są nieruchomości z poddaszem użytkowym o powierzchni nieprzekraczającej 150 m kw.

Przeliczyć koszty
Koszty budowy domu zależne są od wielu czynników m.in. od jego powierzchni, liczby kondygnacji, rodzaju bryły, ale także użytych materiałów i zastosowanych technologii. Na wysokość naszych wydatków wpływa również miejsce, w którym budujemy i oczywiście sposób, na który się decydujemy. Możemy budować systemem gospodarczym, zatrudnić firmę budowlaną lub nie brać udziału w procesie budowlanym i kupić dom od dewelopera.

W latach 2012-2013 w Polsce kupienie działki i wybudowanie domu kosztowało średnio 550 tys. zł. Pierwszym wydatkiem, jaki musimy ponieść decydując się na postawienie własnej nieruchomości jest zakup działki. Oczywiście jej cena jest zależna od lokalizacji. Najtaniej kupimy na terenach podmiejskich, najdrożej – w największych miastach.
– Budować możemy według gotowego projektu, który kupimy za ok. 3 tys. zł lub według projektu indywidualnego. Spełni on wszystkie nasze oczekiwania jednak zapłacimy za niego średnio od 5 do 15 tys. zł – mówi Dawid Sztandera, prezes zarządu firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje Osiedle Rozalin.

Ile będzie kosztowało wybudowanie domu przez firmę budowlaną? – Biorąc pod uwagę średnie krajowe koszty budowy nieruchomości o podstawowym standardzie, wykonanej według najbardziej popularnych technologii można szacować, że dom parterowy w stanie surowym otwartym będzie kosztował ok. 190 tys. zł, w stanie surowym zamkniętym – 230 tys. zł, w stanie deweloperskim – ok. 390 tys. zł. Natomiast cena nieruchomości pod klucz zależy od zastosowanych materiałów i technologii wykończeniowych – mówi Dawid Sztandera. – Budując systemem gospodarczym zmniejszamy koszty o ok. 10-15 proc., jednak jesteśmy odpowiedzialni za zorganizowanie całej budowy – dodaje. 

Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie budowy mogą pojawić się wydatki nieprzewidziane w kosztorysie.
Cały proces budowlany, od zakupienia działki, po wykończenie domu zajmuje średnio od roku do 3 lat.

Deweloperska wygoda
Wybudowanie własnego domu jest długim i skomplikowanym procesem. Dlatego też warto wziąć pod uwagę kupienie nieruchomości z rynku pierwotnego. Dzięki transakcji z deweloperem nie musimy martwić się procesem budowlanym.

Po podpisaniu umowy staje się on nie tylko stroną umowy, która sprzedaje nam prawa do nieruchomości, ale także, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie we właściwy sposób procesu budowlanego i uregulowanie zawiłości technicznych i prawnych, które mają doprowadzić do przekazania nam domu. – W kwietniu 2012 roku wprowadzona została ustawa deweloperska, która chroni prawa nabywcy, reguluje obowiązki dewelopera i zawiera rozwiązania korzystne dla konsumentów – mówi Dawid Sztandera, prezes zarządu firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje Osiedle Rozalin. – Dzięki ustawie kupno nieruchomości w fazie realizacji jest bezpieczne, klienci są szczególnie chronieni w przypadku upadłości dewelopera. Dodatkowo nabywcy otrzymują harmonogram finansowo-rzeczowy i mogą kontrolować postęp prac – dodaje Dawid Sztandera.

Ile zapłacimy kupując od dewelopera? – W ramach naszej realizacji proponujemy domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, a także wolnostojące zarówno parterowe, jak i z użytkowym poddaszem. Ceny nieruchomości zaczynają się już od ok. 270 tys. zł. Do każdego budynku przynależy działka w wielkości od 220 do ponad 1000 m kw. – mówi Dawid Sztandera. 

Decydując się na nieruchomość deweloperską, decydujemy się na nieruchomość nowoczesną o wysokim standardzie, budowaną według najnowszych technologii. Ponadto możemy mieć wpływ na projekt domu, a także jego wykończenie, dotyczy to m.in. rozmieszczenia ścian, umiejscowienia urządzeń w łazienkach czy kuchni.

Co ważne, osiedla deweloperskie mają pełną infrastrukturę, co nie zawsze jest do osiągnięcia w przypadku realizacji indywidualnej, a ich dodatkowym walorem jest to, że zabudowa jest spójna pod względem architektonicznym. – Nowe nieruchomości objęte są 3-letnią rękojmią, która pozwala nam na ubieganie się u dewelopera usunięcia ewentualnych problemów – mówi Dawid Sztandera z firmy Novum Plus.

 

 

 • Agriva78,

  Zgadzam się z Marcinem, jak dobrze wybierzemy firmę do budowy domu to wcale nie musi być drożej. Utarło się tak, ale wynika to chyba z popularności samodzielnego budowania domu, w czasach, kiedy nic nie było, a fachowcy brali dużo za nic. W życiu nie dalibyśmy rady samodzielnie prowadzić budowy, to dla pasjonatów. Nawet się na tym nie znam, więc mój \"nadzór\" na nic by się nie zdał. Budowaliśmy niedawno dom z Mytkowskim z polecenia znajomych i budżet budowy nas nie zaskoczył, wszystko odbywało się w granicach naszych możliwości finansowych. Powiem szczerze, że ani przez chwilę nie żałowałam, że sami nie zakasaliśmy rękawów.
 • Marcin,

  troszkę bzdurny ten art. mówicie o systemie gospodarczym, że jest tańszy a wygląda na to, że to nie prawda. Kupiłem z bratem ten sam projekt, działki są obok siebie ja wybrałem dewelopera i też nasłuchałem się, że będzie sporo drożej. Brat sam zapraszał różne ekipy i od rana do nocy na budowie siedział. Musiał sobie brać mnóstwo wolnych dni od pracy co źle się odbiło na jego budżecie domowym XD.
  Budowaliśmy kanadyjki 170m2 działki kosztowały po równo 210tys 25 arów mi wycenili dom na równe 500tys i nie przekroczyli tego budżetu a dom od umowy stanął w 5 miesięcy bo były opóźnienia w wydawaniu pozwoleń przez gminę. Mój dom przyjechał na 4 ciężarówkach i postawili go błyskawicznie, wszystko już w większości pospinane w fabryce jeszcze.

  A teraz braciak on zamówił ekipę od kanadyjek ci postawili mu ściany etc. do stanu surowego zamkniętego za 290tys zł . Potem elektryka i generalnie wszystko :) nie dość, że gonił ekipy bo zawalały non stop terminy nie ważne na kogo potem zmieniał i tak dawali tyłka. To jeszcze wszystko wyszło go sporo drożej bo wykończenia ma biedniejsze niż u mnie to 562tys kosztował jego dom :D.

  system gospodarczy i wykonywanie przez różne ekipy to absolutny mit. Drugi motyw to tak, budowałem domek całoroczny 55m2 w drewnie w bieszczadach nad soliną (50m do wody i musiał być na sporym podniesieniu) i najpierw rozeznanie wśród lokalnych ekip kto co wykona i za ile. Bo tutaj nie brałem pod uwagę, że ktoś całościowo też może wykonać takie maleństwo. W gospodarczym wyliczyli mi średnio od 80 do 95tys zł za domek !
  Natomiast ktoś mi polecił małą firemkę która robi od podstw. aż po dach wszystko i zrobili ten sam projekt co inni wycenili za 60tys zł. Bez szemrania bez nadzoru i spinki. Nie było mnie nawet na miejscu przyjechałem po 6 tygodniach i wszystko już stało.
 • Mario,

  Nie każdy ma czas i chęci na doglądanie budowy przez okrągły rok. Wiadomo przecież, że budowlańców nie zostawi się samych, bo zrobią byle jak, a kierownik budowy niestety, ale codziennie na budowie nie jest. Wolę kupić mieszkanie od dewelopera (polecam Eko-Park), bo wprowadzam się na gotowe, a moim jedynym problemem jest wykończeniówka.
https://steroid.in.ua

ультразвуковая чистка лица одесса

gss.com.ua/