Najlepsze Domy
Dom bez okapu. 3 modne i praktyczne projekty

Dom bez okapu. 3 modne i praktyczne projekty

Dzisiaj coraz częściej inwestorzy decydują się na dom bez okapu. Taki budynek zyskuje na nowoczesnym wyglądzie, ale jest także zgodny z zasadami energooszczędności.

Dzisiaj coraz częściej inwestorzy decydują się na dom bez okapu. Taki budynek zyskuje na nowoczesnym wyglądzie, ale jest także zgodny z zasadami energooszczędności.

Okap to ta część konstrukcji dachu, która wystaje poza obrys budynku. Wśród podstawowych funkcji okapu wymienia się przede wszystkim ochronę budynku przed działaniem czynników atmosferycznych - deszczu lub słońca. Jeszcze kilka lat temu projektów domów bez okapu obawiano się głównie z powodu braku efektywnych technologii odprowadzania wody po ulewnym deszczu w przypadku takich rozwiązań architektonicznych, a także niebezpieczeństwa nadmiernego nasłonecznienia pomieszczeń.

W stronę nowoczesności

Dzisiaj dzięki odpowiednim, niskoemisyjnym pakietom szybowym, a także rozwiązaniom, które wprowadzają producenci orynnowania, tego typu nowoczesne budownictwo coraz częściej spotykamy w polskim krajobrazie. Takie domy nie tylko są modne, wykonanie projektu domu bez okapu jest tańsze i oznacza oszczędność prac wykonawczych. Architekci często stosują to rozwiązanie w domach pasywnych i energooszczędnych, poza tym przy takiej konstrukcji dachu istnieje możliwość montażu okna kolankowego, które zapewni nam na poddaszu odpowiednie doświetlenie.

W ofercie biur projektowych coraz częściej możemy spotkać domy bez okapu – istnieje na nie zapotrzebowanie, bowiem klienci chętniej wybierają rozwiązania umożliwiające wybudowanie domu energooszczędnego. Prosta bryła tego typu domów przełamywana jest zazwyczaj dużymi przeszkleniami, a także elementami architektonicznymi tworzącymi zadaszenie tarasu lub wiatę na garaż.

Jak odprowadzać wodę z dachu?

Inwestorzy coraz chętniej decydują się na domy bez okapu również ze względu na dostępność stabilnych i bezpiecznych systemów odprowadzania wody deszczowej dedykowanych właśnie do takiego budownictwa. Tradycyjny montaż systemu bezokapowego odbywa się w trakcie wykonywania ocieplenia budynku, ponieważ wtedy zachodzi możliwość zabudowania elementów spustowych.

Bruzda w ścianie budynku, w której będzie biegła rura spustowa, powinna mieć minimum 30 cm szerokości i głębokość zgodną z bazą. Dzięki takiemu rozwiązaniu klasyczny montaż umożliwia wykorzystanie systemu wykonanego z PVC, ponieważ w zabudowie elewacji rury są w mniejszym stopniu narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Z myślą o tego typu domach opracowany został alternatywny sposób montażu systemu bezokapowego. Dzięki maskownicy podsufitkowej umożliwia on wykonanie spójnej i estetycznej zabudowy poziomu rynnowego, przy jednoczesnym wyprowadzeniu rury spustowej na zewnątrz elewacji.

Czy się różnią te dwa sposoby montażu? Po pierwsze w trakcie montażu nie trzeba uwzględniać bruzdy przeznaczonej na umieszczenie rury spustowej. Dzięki zastosowaniu maskownicy podsufitkowej, alternatywny montaż systemu bezokapowego daje równie estetyczny i nowoczesny efekt.

Maskownica to element blacharski służący do zakrycia całego poziomu rynnowego poprzez zatrzaśnięcie jej w zamki doczołowych haków rynnowych. Posiada specjalny profil umożliwiający połączenie z panelem podsufitki, którego drugi koniec jest umieszczany w standardowej listwie podsufitkowej J. Po przejściu rurą spustową przez panel podsufitki pozostałe elementy pionu spustowego instalowane są tak samo jak elementy tradycyjnego systemu bezokapowego. Alternatywny sposób montażu uwzględnia wykonanie tradycyjnego okapu z jego dowolnie dobraną długością.

Brak konieczności tradycyjnego umieszczenia rur na zewnątrz elewacji powoduje nie tylko uzyskanie dyskretnego i designerskiego efektu. Przykrywająca rynnę maskownica zatrzaskiwana jest za pomocą haka doczołowego, w którego dolnej części znajdują się zamki, dzięki czemu poszczególne elementy można zdemontować w dowolnym momencie, co znacznie ułatwia przeprowadzenie wszelkich prac konserwatorskich.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
agroxy.com

боди для девочек