Najlepsze Domy
Dlaczego warto zatrudnić architekta?

Dlaczego warto zatrudnić architekta?

Dom z katalogu może mieć każdy, ale indywidualny projekt jest niepowtarzalny. Architekt nie tylko go stworzy i rozrysuje, ale też zajmie się formalnościami i koordynacją większości spraw tak, żeby wszystko było zrobione na czas i mieściło się w wyznaczonym budżecie.

Dom z katalogu może mieć każdy, ale indywidualny projekt jest niepowtarzalny. Architekt nie tylko go stworzy i rozrysuje, ale też zajmie się formalnościami i koordynacją większości spraw tak, żeby wszystko było zrobione na czas i mieściło się w wyznaczonym budżecie.

Co architekt może wnieść do projektu?
Specjalista przede wszystkim potrafi skalkulować projekt pod kątem oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych klienta. Może zaproponować nowe sposoby aranżacji przestrzeni i oświetlenia, doradzić właściwy typ wykończeń, a także znaleźć wykonawcę projektu i wskazać rozwiązania, dzięki którym dom będzie bardziej energooszczędny. Równocześnie wynagrodzenie architekta to zwykle ułamek ogólnych kosztów realizacji projektu.

Architekt jest też designerem z wyobraźnią, dzięki czemu jest w stanie przekształcić prostą koncepcję w projekt, który się wyróżni, ale też sprosta wymaganiom związanym z wygodą i funkcjonalnością przestrzeni.

Te cechy sprawiają, że projekt stworzony na indywidualne zamówienie nie może się równać z tym ściągniętym z katalogu, ponieważ gotowe szablony trudno nakładać na indywidualne potrzeby i gusta.

Projekt katalogowy jest projektem powtarzalnym i z założenia ma spełnić oczekiwania jak największej liczby przyszłych nabywców – mówi Anna Misiura z wrocławskiego biura KMA Kabarowski Misiura Architekci.  Rozwiązania przyjęte w katalogu mają trafiać w gust „przeciętnego” nabywcy i spełniać oczekiwania standardowej rodziny. Tylko, że nie ma czegoś takiego jak „przeciętna” rodzina. Każda rodzina jest w pewnym sensie wyjątkowa, funkcjonuje na swój unikalny sposób i ma swoje oczekiwania co do jakości przestrzeni – dodaje.

Co architekt może zrobić dla klienta?
Na początkowym etapie planowania architekt wspólnie z klientem ustala budżet projektu, który pozwoli określić jego ramy finansowe i wstępny czas realizacji, co zapobiegnie potencjalnym problemom.

Podczas pracy nad projektem architekt powinien uwzględniać pomysły klienta i dostosowywać je do możliwości, również finansowych, a także przedstawić kilka opcji rozwiązań do wyboru.

W jego gestii leży również załatwienie części formalności związanych z realizacją projektu.

Architekt może załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wystarczy, że inwestor (klient) udzieli mu do tego pisemnego pełnomocnictwa oraz na etapie występowania do urzędu o wydanie pozwolenia na budowę podpisze oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane – tłumaczy Anna Misiura.  Na etapie realizacji architekt w ramach nadzoru autorskiego sprawdza zgodność realizacji z projektem, natomiast formalności związane z budową należą już do obowiązków kierownika budowy oraz inwestora - dodaje.

Jak znaleźć właściwego architekta?
Każdy projekt, klient i architekt są inni, więc nie ma uniwersalnych rozwiązań ani ekspertów od wszystkiego. W dokonaniu wyboru pomogą odpowiedzi na kilka pytań:

1. Jakie wyzwania stawia Twój projekt?

2. Ile chcesz wydać?

3. Czy to, że architekt działa na gruncie lokalnym ma dla Ciebie znaczenie?

4. Jakiej specjalizacji i doświadczenia oczekiwałbyś od architekta?

5. Jakie trendy w projektowaniu ma wyrażać Twój projekt?

Po udzieleniu odpowiedzi trzeba poszukać kandydatów spełniających kryteria i zweryfikować ich kompetencje.

Najlepiej ocenić rzetelność architekta/biura po efektach jego pracy, czyli jakości realizacji oraz zadowolenia klientów – radzi Anna Misiura.

Dobry brief projektu
W briefie powinny znaleźć się pomysły klienta, na bazie których architekt opracuje projekt. Powinien być dobrze napisany, a więc konkretny, zawierający kluczowe wymagania i ogólny zarys wizji, a także główną funkcję gotowego projektu, oczekiwania, kierunek estetyczny, realny czas realizacji oraz budżet. Architekt musi umieć napisać dobry brief i ocenić, czy jego założenia są dobre i możliwe do realizacji.

Po wyborze architekta wzajemne zobowiązania każdej ze stron, zakres usług i koszty powinny zostać określone z góry i zawarte w umowie. W kwestii kosztów architekt może wyznaczyć sztywne stawki lub uzależnić je od końcowej wyceny realizacji projektu.

Żeby oczekiwania były spełnione, architekt i klient muszą „nadawać na tych samych falach”, więc, najprościej mówiąc, dobrze się rozumieć i mieć podobny ogląd projektu. Klient nie powinie bać się wyrażać własnej opinii – architekt powinien ją uwzględnić i być jej ciekaw. Celem współpracy nie jest wymuszanie jego wizji na kliencie, ale dążenie do jak najwierniejszej realizacji jego wyobrażeń i oczekiwań, oczywiście w ramach dostępnych środków oraz możliwości.

Przy dokonaniu wyboru najważniejszy i decydujący jest indywidualny kontakt z architektem – mówi Anna Misiura. Chodzi o to, żeby po spotkaniu mieć przekonanie, że to jest właśnie osoba, która rozumie moje potrzeby, która budzi moje zaufanie i dzięki której dobrze zainwestuję swoje pieniądze - podsumowuje.

 • Adelajda,

  A ja popieram, architekt jest bardzo ważny. Ale to musi być dobry architekt i - co ważne - nie wiek czyni architekta dobrym!. Podam przykład - architekt z wieloletnim doświadczeniem spartaczył mi i mężowi stosunkowo prostą rozbudowę budynku. Ponoć źle ktoś pomierzył poziomy i trzeba było zrobić ekstra stopień... Ale on sam odpowiadał za inwentaryzację! Jak byłam kiedyś u niego to szkoda gadać, nawet ja lepiej operuje myszką i klawiaturą... Porażka! Przy projekcie domu z wnętrzami zaryzykowałam i zatrudniłam młodych architektów (boomstudio). Świeże podejście do tematu, 2 koncepcje do wyboru, wizualizacje jak zdjęcia! Wszystko poparte briefem, czułam się jak nie w Polsce a architekci max 30 lat każdy myślę.
 • arc,

  do yoo. a ta pani architekt to była za 5 000 bo ''to przecież tylko parę kresek'' czy może porządne biuro z honorarium za 5-10% wartości obiektu ? Nie oczekuj że ktoś za parę złotych zajmie się porządnie tak skomplikowaną rzeczą jaką jest DOBRY projekt.
 • Marcin,

  Czy architekt odpowiada za projekt i jego realizacje ?
 • yoo,

  ja juz sie wylaczylem od architektow ...zaprojektowala mi nadproza za nisko i trzeba teraz przerabiac ....na drugi raz bede brac gotowca
защита двигателя шкода

engi.kiev.ua