Najlepsze Domy
Budujemy dom energooszczędny. Co warto wiedzieć?

Budujemy dom energooszczędny. Co warto wiedzieć?

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna będą miały ogromny wpływ nie tylko na bilans energetyczny budynku, ale i jakość życia domowników. Fot. Velux
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna będą miały ogromny wpływ nie tylko na bilans energetyczny budynku, ale i jakość życia domowników. Fot. Velux
Z raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” przeprowadzonego w ramach kampanii "Nie trać energii" wynika, że prawie 9 na 10 Polaków zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego.

Wielu inwestorów rozpoczyna właśnie budowę. Formalności załatwione i co dalej? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? O czym należy pamiętać? Eksperci kampanii „Nie trać energii” postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości.

1. Kierownik lub inspektor budowy.

Pomoże w zaplanowaniu prac, ale przede wszystkim będzie koordynował działania realizowane przez ekipy pojawiające się na placu budowy, a także czuwał nad wykonywaniem prac zgodnie z projektem budowlanym. Dlatego warto wybrać kierownika, którego inwestor obdarzy zaufaniem i będzie mógł na nim polegać. Taka osoba będzie szczególnie przydatna, jeśli będziemy budować w tzw. systemie gospodarczym – czyli zatrudnimy samodzielnie specjalistów z różnych branż. Jeśli zdecydujemy się na droższy wariant - generalne wykonawstwo – kierownik budowy najpewniej będzie zatrudniony przez firmę budowlaną. W takiej sytuacji warto nawiązać współpracę z inspektorem budowlanym, który fachowym okiem sprawdzi, czy wszystko jest realizowane zgodnie ze sztuką budowlaną.

2. Harmonogram.

Dobry plan to podstawa. Jeśli nie masz doświadczeń związanych z branżą budowlaną, w stworzeniu planu może pomóc kierownik budowy lub inspektor. Harmonogram powinien zawierać zaplanowane prace w podziale na kilka głównych etapów budowy, co pomoże je uporządkować, a także da pewność inwestorowi, że prace są realizowane zgodnie z założeniami. Warto pamiętać, że na niektóre materiały budowalne czeka się kilka tygodni, należy zamówić je znacznie wcześniej, aby później nie zastopowały prac. Przy tworzeniu harmonogramu warto założyć sobie odpowiednią rezerwę czasową – na budowie często pojawiają się opóźnienia. Przeprowadzenie kilku prac równolegle przyśpieszy proces budowy.

3. Fundamenty.

To na nich będzie opierać się cała konstrukcja, dlatego są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku projektu z katalogu. Wybór sposobu fundamentowania różni się w zależności od podłoża i jego stabilności. Równie ważne są zastosowane materiały i właściwa izolacja fundamentów, co ma wpływ na bilans energetyczny budynku. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru sposobu fundamentowania, skonsultuj je z architektem bądź kierownikiem budowy.

4. Ściany.

Rozpoczynając budowę energooszczędnego domu należy szczególną uwagę zwrócić na elementy konstrukcyjne, które mają służyć dłuższy czas i nie będzie możliwości ich wymiany po kilku latach. Wybór materiału z którego będą postawione ściany zewnętrzne jest szczególnie ważny. Beton komórkowy wpisuje się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii w gospodarstwach domowych. Jest trwałym i prostym w użyciu materiałem budowlanym, który charakteryzuje się najwyższymi parametrami izolacji termicznej. Murowanie ścian z tego materiału jest proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Materiał łączy izolacyjność termiczną z odpowiednią wytrzymałością.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
biceps-ua.com/shpanskaya-mushka.html

استراتيجيات الخيارات الثنائية